W dniu 3 września 2015 r. do Sejmu został wniesiony projekt nowelizujący między innymi ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zakładający zwolnienie ubezpieczonych pobierających zasiłek macierzyński w wysokości, która nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego, prowadzących jednocześnie działalność gospodarczą, z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Nowelizacja ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.) jest niezbędne w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. zmian, które przewidują prawo do otrzymywania świadczenia rodzicielskiego dla między innymi bezrobotnych, studentek, pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych nieobjętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Wejście w życie wskazanych zmian spowoduje, iż osoba prowadząca działalność gospodarczą i pobierająca działalność gospodarczą i pobierająca jednocześnie zasiłek macierzyński, którego wysokość podwyższona zostanie do wysokości świadczenia rodzicielskiego, podlegałaby obowiązkowi opłacania składki zawodowej, natomiast osoba, która nie wykazuje i nigdy nie wykazywała żadnej aktywności zawodowej nie byłaby objęta takim obowiązkiem.

Wniesiony do Sejmu projekt zakłada wprowadzenie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, w przypadku kiedy jego miesięczna wysokość nie przekracza wysokości świadczenia rodzicielskiego.

Ponadto projektowana ustawa zmieniająca zakłada uchylenie zasady wynikającej z art. 22 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1066) mówiącej, iż przepisu art. 43 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159 z późn. zm.) nie stosuje się, gdy prawo do zasiłku osoby niebędącej pracownikiem powstało przed dniem wejścia w życie ustawy, a po wejściu w życie tych przepisów nie ma miejsca przerwa w pobieraniu zasiłku albo nastąpi zmiana i rodzaj pobieranego zasiłku.

Projekt został skierowany w dniu 3 września 2015 r. do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.

Opracowanie: Jacek Tkacz, RPE WK

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 4 września 2015 r.