Klinika powstała na bazie działu chirurgii onkologicznej, który od 2009 roku funkcjonował w strukturach działu chirurgii onkologicznej ŚCO. Początkowo dysponował sześcioma łóżkami oraz dwoma lekarzami specjalistami.
Nowo powstałą kliniką kieruje profesor Paweł Rybojad, specjalista chirurgii klatki piersiowej w ŚCO.
– Klinika prowadzi cały przekrój diagnostyczny, jak i leczniczy, związany z chorobami nowotworowymi klatki piersiowej, przede wszystkim raka płuc, który pozostaje na całym świecie największym problemem medycznym. To choroba opatrzona największym odsetkiem śmiertelności – mówił profesor Paweł Rybojad podczas otwarcia kliniki. Dodał, że zadaniem kliniki jest diagnostyka oraz leczenie, ale także działalność dydaktyczno-badawcza, która jest niezbędna do profesjonalnego nauczania studentów kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Czytaj: Polska w czołówce Europy pod względem zgonów na raka płuca>>>
W województwie świętokrzyskim specjaliści torakochirurdzy przyjmują pacjentów w dwóch lecznicach – w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej w ŚCO oraz w poradni chorób płuc i gruźlicy w Czerwonej Górze. Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, zauważa, że potrzeby specjalistycznego leczenia w dziedzinie chorób płuc są coraz większe, a lekarze pracujący w tych placówkach nie narzekają na brak pacjentów. Według danych statystycznych rak płuc zabija więcej Polaków niż sześć następnych najbardziej śmiertelnych nowotworów złośliwych.
Konsultant krajowy ds. chirurgii klatki piersiowej, profesor Tomasz Grodzki stwierdził podczas otwarcia kliniki, że polska torakochirurgia znajduje się na bardzo wysokim poziomie, a specjaliści w tej dziedzinie są wysoko oceniani na całym świecie.
- Jednocześnie mamy w Polsce bardzo duży problem z rakiem płuc, ponieważ rocznie choruje na niego 20 tysięcy osób, większość chorych za późno udaje się na badania, ponieważ płuca nie bolą. Przez świat przetacza się „tsunami" onkologiczne. To choroba cywilizacyjna stanowiąca problem nie tylko zdrowotny ale ekonomiczny, społeczny i socjalny dla wielu krajów świata, w tym dla Polski, dlatego konieczne jest inwestowanie w onkologię – tłumaczy profesor Tomasz Grodzki.
Żeby widzieć komentarze musisz:
- być zalogowanym do Facebooka
- mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
- korzystać z przeglądarki Chrome