Magdalena Dolecka-Ślusarczyk, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach tłumaczy, że cukrzyca dotyka od 3 do 20 procent pacjentek w ciąży.

- Dotyczy to głównie kobiet po 35. roku życia, z chorobami współistniejącymi. Często są to pacjentki, z nadwagą lub otyłe, leczące się na nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy,  korzystające z zapłodnienia in vitro i wiążącej się z tym terapii hormonalnej - informuje Magdalena Dolecka-Ślusarczyk.

 [-OFERTA_HTML-]

 

Ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększają także predyspozycje  rodzinne, zespół policystycznych jajników, mało aktywny tryb życia oraz palenie papierosów, a nawet niedobory witamin i mikroelementów. Choroba pojawia się częściej u kobiet, które były wcześniakami.

Jeżeli w ciążę zachodzi kobieta będąca cukrzykiem (niezależnie od rodzaju tego schorzenia) to mamy do czynienia z cukrzycą przedciążową, która stanowi 10-20 procent wszystkich przypadków cukrzycy w ciąży (większość z nich to cukrzyca typu 1).

Niezależnie od typu schorzenia, jego współwystępowanie z ciążą stanowi zawsze zagrożenie dla kobiety i dziecka. Dlatego, bardzo ważne jest, by dążyć do uzyskania stanu prawidłowego wyrównania metabolicznego, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko groźnych powikłań u matki i rozwijającego się płodu – informuje Magdalena Dolecka-Ślusarczyk.

Źródło: www.sejmik.kielce.pl

 [-DOKUMENT_HTML-]