Porozumienie dotyczące Śląskiego Klastra Leczenia Niepłodności, utworzonego w Katowicach, obejmuje obecnie 5 podmiotów, wśród których są: Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Fundacja Gyncentrum oraz Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Jest to pierwszy klaster na Śląsku, a drugi w Polsce, który zajmować będzie się wyłącznie tematyką leczenia niepłodności. 

Celem inicjatywy jest nawiązanie i ułatwienie współpracy pomiędzy podmiotami medycznymi i ważnymi ośrodkami naukowymi w regionie, które od lat prowadzą badania medyczne i biotechnologiczne, mogące mieć zastosowanie w leczeniu niepłodności.  

- Klaster powstał z myślą o rozwoju tej dziedziny medycyny w Polsce. Poprzez współpracę lekarzy i naukowców mamy szansę znaleźć nowe i innowacyjne rozwiązania w leczeniu niepłodności, poprawić jakość tego typu leczenia w kraju, a także ulepszyć już dostępne terapie i wprowadzić nowe technologie. Klaster w ramach porozumień prowadzić będzie także własne projekty naukowo-badawcze - mówi Paweł Czerwiński, prezes Kliniki Gyncentrum, która jest inicjatorem porozumienia. I dodaje: - Już na wstępie dysponujemy ogromnym kapitałem wiedzy i doświadczenia. Dzięki obecności trzech kluczowych na Śląsku uczelni, możemy prowadzić innowacyjne prace i badania na wielu płaszczyznach naukowych. Samo porozumienie otwarte jest także na kolejne podmioty, chcące w nim uczestniczyć - deklaruje Czerwiński.

 [-OFERTA_HTML-]

 


Do Śląskiego Klastra Leczenia Niepłodności mogą przystąpić poradnie, szpitale, uczelnie, ośrodki badawcze i laboratoria, a także instytucje i firmy związane z rynkiem medycznym. 
 - Inicjatywa otwarta jest na każdy podmiot działający zarówno na Śląsku, jak również w innym regionie Polski - podkreśla prezes Gyncentrum. Ale nie tylko aspekt medyczny i naukowy ważny będzie dla nowego klastra. Pomysłodawcom zależy na zbudowaniu i rozwoju wzajemnych relacji na pomiędzy środowiskiem naukowym i medycznym, a samorządami lokalnymi.  

- Klaster będzie nie tylko szukał rozwiązań naukowych, stanie się także ciałem doradczym, gromadzącym ekspertów z różnych dziedzin związanych z leczeniem niepłodności. Z jego wsparcia będzie mógł skorzystać zarówno każdy z członków porozumienia, jak również zewnętrzny podmiot samorządowy planujący na przykład finansowanie zabiegów in vitro - mówi Czerwiński.

Tego typu inicjatyw do tej pory brakowało w Polsce - podkreślają twórcy. 
- Od lat w kraju działają już klastry medyczne zrzeszające podmioty o różnych specjalizacjach. My chcemy skupić się na jednym, ważnym zagadnieniu, jakim jest narastający problem niepłodności i swobodnego dostępu do nowoczesnego leczenia. Dlatego w swojej działalności obok prac naukowych, budowania relacji z samorządami, skupimy się także na pacjencie, edukując go w temacie leczenia niepłodności, przestawiając nowe możliwości leczenia - mówi Czerwiński. 

Realizowane przez nowy podmiot projekty naukowe, ale także edukacyjne nadzorować będzie Rada Programowa, w skład której wchodzą przedstawiciele środowisk medycznych i naukowych. Zasiadają w niej profesor dr hab. med. Krzysztof Kula, kierownik Katedry Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr hab. Magdalena Rost-Roszkowska, pracownik naukowy Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ oraz Śląskiej Akademii Medycznej, profesor dr hab. Piotr Świątek, kierownik Katedry Histologii i Embriologii Zwierząt UŚ,  profesor dr hab. nauk med. Anita Olejek, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Bytomiu, dr n. med. Dariusz Mercik, specjalista II stopnia w zakresie położnictwa i ginekologii oraz endokrynologii oraz dr n. med. Katarzyna Olszak-Wąsik.

Klaster ma swoją siedzibę w Katowicach.
Strona klastra: www.skln.pl


Źródło: ŚKLN