Pacjentka czuje się dobrze, a zabieg oznacza dla niej znacznie lepsze rokowania. Przyczyną napadów padaczkowych u dziewczynki była tzw. hamartoma podwzgórza, rzadka choroba – rodzaj guza o charakterze nienowotworowym, który uciskając struktury mózgowia może powodować padaczkę, zmiany w zachowaniu, a także prowadzić do upośledzenia umysłowego.

W zabiegu uczestniczył prof. Jean Regis z Oddziału Neurochirurgii Czynnościowej i Stereotaktycznej Szpitala Uniwersyteckiego Timone w Marsylii, czołowego światowego ośrodka w dziedzinie terapii Gamma Knife. Dotąd leczono tam z wykorzystaniem tej metody ponad 110 pacjentów z hamartomą.

W przypadku tej choroby można zastosować zarówno leczenie operacyjne, jak i radiochirurgię, czyli Gamma Knife. Ta druga metoda ogranicza znacznie ryzyko powikłań. Zabieg nie wymaga otwarcia czaszki, gdyż zamiast skalpela wykorzystuje się w nim promieniowanie kobaltowe (gamma) podzielone na wiązki. Wiązki te są precyzyjnie skoncentrowane na obszarze przeznaczonym do leczenia i nie powodują uszkodzenia zdrowych tkanek.

Specjalistyczny ośrodek onkologiczny w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii powstał jako inwestycja uczelni medycznej, szpitala i podmiotów prywatnych. Od października 2013 roku przeprowadzono już tutaj ponad 20 zabiegów z użyciem Gamma Knife.  (mo/pap)