Pomysł nowoczesnego, multimedialnego Muzeum Historii Medycyny i Farmacji zgłosił prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach Jacek Kozakiewicz; dyskusję w tej sprawie stara się nagłaśniać od 2013 roku. Głównym zadaniem takiej placówki miałaby być edukacja - atrakcyjna dzięki niektórym rozwiązaniom przypominającym na przykład londyńskie Science Museum czy Centrum Nauki Kopernik.
 
Według Kozakiewicza muzeum przybliżałoby poszczególne narządy i naczynia krwionośne.
- Moglibyśmy znaleźć się wewnątrz człowieka, dokładnie pokazać jego anatomię, fizjologię i skutki współczesnych zagrożeń. Medycyną pokazywaną w ten sposób można się pobawić, ale też przekonać o naszej roli dla własnego zdrowia - wskazał specjalista.
 
Placówka mogłaby też przedstawiać dokonania wybitnych lekarzy z regionu, jak profesorowie: Bożena Hager-Małecka (zmarła na początku lutego 2016 współtwórczyni rozwoju śląskiej pediatrii), Franciszek Kokot (86-letni dziś wybitny nefrolog) lub Zbigniew Religa (zmarły w 2009 roku słynny kardiochirurg, który w 1985 roku przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep serca).
 
Wśród koncepcji ulokowania tej instytucji padały pomysły, by znalazła się w obrębie kompleksu nowego Muzeum Śląskiego, na przykład w niezrewitalizowanym jeszcze budynku "Łaźni Gwarek". Alternatywnie wymieniano też dawny główny budynek Muzeum Śląskiego przy ulicy Korfantego, tuż obok katowickiego Rynku.
 
Według pomysłodawców przedsięwzięcia pierwszym etapem prowadzącym do powstania muzeum powinny być prace koncepcyjne powołanej do tego celu grupy ekspertów. Opracowaliby oni misję placówki, przedstawioną ministrom zdrowia i kultury, władzom samorządowym i opinii publicznej.
 
Przedstawiciele katowickiej ORL wskazują jednak, że dotychczasowe deklaracje poparcia ze strony polityków, decydentów i naukowców nie przełożyły się dotąd na dalsze działania. Organizacja lekarska przytacza zastrzeżenie samorządu województwa, że nie jest w stanie sfinansować pomysłu bez wsparcia z budżetu państwa. Z kolei władze Katowic miały deklarować, że mogłyby się angażować w inicjatywę – przy wsparciu urzędu marszałkowskiego.
 
Krótka dyskusja o pomyśle Muzeum Historii Medycyny – z udziałem dr. Kozakiewicza – była jednym z punktów sobotniego (20 lutego 2016) dnia otwartego w ramach dobiegającego końca I Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
 
W jego programie znalazły się: cykl wykładów otwartych specjalistów, rozmowy o zdrowiu i aktywności fizycznej, prowadzone przez dziennikarzy spotkania medyczne im. Krystyny Bochenek czy pokazy wybranych odcinków serialu "Sala operacyjna" (wraz z rozmową z twórcami) i filmu „Bogowie” (wraz ze spotkaniem z profesorem Marianem Zembalą).

Czytaj: Kraków: starodruki medyczne w klasztorze Karmelitów>>>
 
Pierwszy Kongres Wyzwań Zdrowotnych był trzydniowym spotkaniem w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Składały się na niego dwa dni eksperckich debat z udziałem 3 tysięcy gości oraz dzień otwarty dla mieszkańców regionu. W wydarzeniu w czwartek 18 lutego2016 wzięli udział: minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.
 
W Katowicach spotkali się specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych – z Polski i z zagranicy, a także przedstawiciele środowisk związanych z sektorem ochrony zdrowia, nauką, gospodarką, biznesem, finansami, rynkiem ubezpieczeniowym, organizacjami pozarządowymi, polityką, administracją publiczną i samorządową.(pap)
Dowiedz się więcej z książki
Ochrona zdrowia na świecie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł