Ławnicy to kolejna grupa, wobec której przepisy wymagają zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania funkcji - trwa rekrutacja kandydatów, można więc się spodziewać w najbliższych dniach wizyt „po pieczątkę” – informuje Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

- W przypadku kandydatów na ławników przepisy określają, że zaświadczenie wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – wyjaśnia Joanna Zabielska-Cieciuch. – Nie ma natomiast żadnych regulacji na temat przeciwwskazań. Z doświadczenia i kontaktów z sądami wynika, że najistotniejsze w pracy ławnika są problemy psychiatryczne, psychologiczne i związane z uzależnieniami. Dlatego przed wystawieniem zaświadczenia dla kandydata na ławnika trzeba dokładnie zebrać wywiad pod tym kątem. W razie wątpliwości można wysłać kandydata na konsultację specjalistyczną, również w sytuacji, gdy w dokumentacji medycznej mamy informacje o leczeniu psychiatrycznym.

Regulacja prawna zaświadczeń dla kandydatów na ławników znajduje się w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (tekst jedn.: Dz. U. 2015 r. poz. 133) - dalej u.p.u.s.p.

Zgodnie z art. 162 § 1 u.p.u.s.p. kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gmin prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych, oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru, w terminie do dnia 30 czerwca ostatniego roku kadencji.

W § 2 tego artykułu określono dokumenty, jakie musi dołączyć kandydat do wniosku. Wśród nich w pkt 4 ustawodawca wymienia zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, „wystawione przez lekarza, o którym mowa w art. 55 ust. 2a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.), stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika”.

- Przepisy jasno wskazują, że zaświadczenie to jest płatne – dodaje Joanna Zabielska-Cieciuch.

Według art. 162 § 7 u.p.u.s.p., „koszt opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz opłaty za badanie lekarskie i za wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika”.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.federacjapz.pl, stan z dnia 19 czerwca 2015 r.