Pacjenci ci zostali objęci opieką poradni nefrologicznej i stacji dializ.

- Mieszkańcy Wrocławia i okolic znów mają okazję by zbadać nerki. Mimo, że na co dzień nie mówi się często o ich chorobach, to jest to poważny problem. Schorzenia nerek przez wiele lat, nawet 20 czy 30, mogą nie dawać widocznych objawów. Niestety tak bardzo wyniszczają nerki, że pacjent często, zaraz po diagnozie, trafia na stację dializ, gdzie musimy ratować jego życie sztuczną nerką – mówi dr Maria Stanek-Piotrowska, nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Fresenius we Wrocławiu przy ulicy Koszarowej.

W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12 procent dorosłych, czyli ponad cztery miliony osób. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju.

Dziś stale dializowanych w Polsce jest dwadzieścia tysięcy pacjentów. Tylko w 2017 roku, 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Część z nich mogła uchronić się przed tą terapią lub znacznie opóźnić jej rozpoczęcie – wystarczyłyby coroczne badania krwi i moczu. Warto pamiętać, że choroby nerek są ściśle związane z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, a wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy epidemię tych chorób. Winny jest niezdrowy styl życia – złe odżywianie oparte na produktach z dużą zawartością soli i cukru, brak ruchu oraz palenie papierosów.
- Często powtarzam, że leczenie na etapie, kiedy nefrolog jest jeszcze w stanie pomóc chorym na tyle, by opóźnić konieczność dializoterapii, jest niedoceniane, głównie przez brak cyklicznych badań pod kątem chorób nerek - mówi dr Maria Stanek-Piotrowska.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Akcja Nefrotest, polegająca między innymi na przeprowadzeniu szerokiej akcji informacyjnej, ale też przede wszystkim na wykonaniu bezpłatnych badań mieszkańców, stara się tę lukę wypełnić.

- Nasze badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 50. roku życia – mówi Dorota Raczkowska, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius we Wrocławiu – a wynika to z tego, że nerki starzeją się tak samo jak inne organy, stąd darmowe badania przede wszystkim dla tej grupy wiekowej, zagrożonej chorobami nerek w największym stopniu – dodaje pielęgniarka.

Dla uniknięcia kolejek i sprawnego przebiegu akcji organizatorzy zaplanowali telefoniczną rejestrację na badania.
- Aby wziąć udział w bezpłatnym pobraniu krwi trzeba się wcześniej zapisać, w tym roku mamy 300 miejsc na badania – mówi Dorota Raczkowska.

Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni nefrologicznych w całej Polsce) z Centrum Dializ Fresenius we Wrocławiu We Wrocławiu badania swoim patronatem objęli: Jego Ekscelencja, Ks. abp dr Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski, Roman Potocki – Starosta Wrocławski, Janusz Jerzak – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jerzego Gromkowskiego we Wrocławiu oraz Joanna Nyczak – Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Wrocławia udzieliła prof. dr hab. n. med. Magdalena Krajewska – Wojewódzka Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Ponowna wizyta Kampanii Nefrotest we Wrocławiu jest już 65. edycją tej akcji w Polsce. Kampania została zainaugurowana w 2010 roku i do tej pory przebadano ponad 45 tysięcy osób.

Źródło: FMC