31 października 2013 r. ogłoszono komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2014 (Dz. Urz. MZ poz. 43).

Wśród wprowadzonych zmian pojawiło się dodatkowe zastrzeżenie przy przeprowadzaniu obowiązkowych szczepień na tężec i błonicę (dawka przypominająca) u dzieci w wieku 14 lat, zgodnie z którym należy zachować odstęp, zgodnie z zaleceniem producenta szczepionki, pomiędzy dawkami przypominającymi szczepionki, jednak nie krótszy niż 5 lat.

Ponadto w zakresie szczepień zalecanych rozszerzono katalog osób, którym zaleca się szczepienia przeciwko WZW typu B - o przewlekle chorych o wysokim ryzyku zakażenia: z chorobami przebiegającymi z niedoborem odporności, w tym leczonych immunosupresyjnie, chorych z cukrzycą oraz pacjentów dializowanych. Zwiększono także znacznie katalog zaleceń przy szczepieniach przeciwko grypie - włączono m.in. dzieci przewlekle chore (powyżej 6 miesiąca życia) oraz z grup ryzyka (6 miesiąc życia do 18 roku życia). Zmiany katalogu zaleceń dotyczą także wskazań przy szczepionkach przeciwko pneumokokom (usunięto z katalogu osoby powyżej 65 r. życia).

Pomimo zapowiadanych wcześniej przez MZ zmian w zakresie zwiększenia dostępności do bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, w niniejszym akcie do takiego rozszerzenia nie doszło. Przypomnijmy, w kwietniu 2013 r. MZ zapowiedziało włączenie do kręgu osób uprawnionych do bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dzieci do 3 roku życia objętych pieczą zastępczą - tak się jednak nie stało.

Źródło: www.dziennikmz.mz.gov.pl