Ministerstwo zdrowia podało, że pracownik, około 40-letni mężczyzna, który był narażony na promieniowanie, może z tego tytułu ubiegać się o rekompensatę. Między październikiem 2012 roku a grudniem 2013 roku mężczyzna pracował przy zakładaniu osłon na uszkodzone budynki reaktorów.

Według ministerstwa pracownik ten był zatrudniony wcześniej również w innych obiektach nuklearnych.
- Mimo że związek przyczynowy między ekspozycją na promieniowanie i chorobą jest niejasny, przyznaliśmy mu odszkodowanie - oznajmił we wtorek 20 października 2015 przedstawiciel ministerstwa zdrowia na konferencji w Tokio.

Przedstawiciel przedsiębiorstwa TEPCO, operatora elektrowni Fukushima, powiedział, że mężczyzna ten był zatrudniony przez inną firmę świadczącą na miejscu usługi, a nie przez TEPCO.

Poza przypadkiem tego mężczyzny badane są jeszcze trzy inne - podało ministerstwo, które wcześniej odrzuciło wiele wniosków złożonych przez byłych pracowników elektrowni.
 

Do lipca 2015 roku odszkodowania wypłacone przez japońskie władze sięgnęły ponad 7 bilionów jenów (około 60 mld dolarów). Po katastrofie z marca 2011 roku ponad 160 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

11 marca 2011 roku silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima I we wschodniej Japonii. Trzy z sześciu reaktorów zostały uszkodzone. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.(pap)
 
 
LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia. 
 
Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl