Odpowiedź
Wykonywanie badań EKG w poradni kardiologicznej uwarunkowane jest jedynie spełnieniem wymagań dla tego typu poradni zawartych w załączniku do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Uzasadnienie
Zgodnie z treścią załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. Nr 111, poz. 653 z późn. zm.) warunkiem realizacji świadczenia o kodzie 89.511 (elektrokardiografia z 1-3 odprowadzeniami) oraz świadczenia o kodzie 89.522 (elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami – za opisem) jest pracownia lub gabinet elektrokardiografii lub poradnia zgodna z profilem świadczenia gwarantowanego.
W przypadku wykonywania badań EKG w poradni kardiologicznej zachodzić więc będą przede wszystkim wymagania zgodne z postanowieniami załącznika nr 1 do rozporządzenia, tj. zapewnienie w poradni:
1) lekarza specjalisty w dziedzinie kardiologii lub hipertensjologii albo
2) lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie kardiologii lub hipertensjologii, albo
3) lekarza specjalisty w dziedzinie kardiologii oraz lekarza specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych z co najmniej 5-letnim doświadczeniem w pracy w oddziale zgodnym z profilem świadczenia gwarantowanego.
W lokalizacji wymagane jest posiadanie elektrokardiografu oraz echokardiografu oraz zapewnienie dostępu do:
- badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych wykonywanych w medycznym laboratorium diagnostycznym wpisanym do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych;
- RTG;
- Holter EKG;
- ABPM;
- echokardiografii z opcją Dopplera;
- elektrokardiografii wysiłkowych serca.
Przepisy zarządzenia Prezesa NFZ nr 71/2012 z dnia 7 listopada 2012 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (ze zmianami) nie przewidują dalej idących wymagań dla poradni kardiologicznej, w związku z wykonywaniem w niej badań EKG. Wymagania takie określone są natomiast w odniesieniu do wykonywanych w takiej poradni badań echokardiografii.
Zatem samo wykonywanie badań EKG w poradni kardiologicznej uwarunkowane jest jedynie spełnieniem wymagań dla tego typu poradni zawartych w załączniku do w/w rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie