Jaki przepis reguluje opodatkowanie podatkiem VAT (i w jakiej wysokości) wydanego przez poradnię medycyny pracy zaświadczenia osobie po raz pierwszy starającej się o prawo jazdy?
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi świadczenie usług na podstawie art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. Zarazem przepisy przewidują zwolnienie z podatku niektórych usług medycznych. Badanie, którego celem jest wydanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem nie będzie mieściło się w zwolnieniach od podatku od towarów i usług - objęte jest zatem stawką podstawową wynoszącą 23%.
Formalnie samo wystawianie zaświadczeń nie jest objęte podatkiem VAT. Opodatkowaniu podlega między innymi świadczenie usług na podstawie art. 8 u.p.t.u. (w tym również usług w zakresie ochrony zdrowia). Zarazem jednak przepisy przewidują zwolnienie z podatku (w pewnym zakresie) usług dotyczących ochrony zdrowia. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 u.p.t.u. zwolnieniu podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz czynności ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Oznacza to, że celem usługi medycznej, aby korzystała ze zwolnienia powinny być czynności służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz czynności ściśle z tymi usługami związane, jeżeli są wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Badania przeprowadzone na podstawie art. 90 ust. 1 pkt 2 oraz art. 122 i następnych ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) nie są czynnościami wymienionymi w art. 43 ust. 1 pkt 18 u.p.t.u. Zatem badanie, którego celem jest wydanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem nie będzie mieściło się w zwolnieniach od podatku od towarów i usług. Objęte jest stawką podstawową wynoszącą obecnie 23%.
Należy pamiętać o możliwości skorzystania przez zakład opieki zdrowotnej ze zwolnienia o charakterze o podmiotowym na podstawie art. 113 u.p.t.u. Nie muszą płacić podatku podmioty, których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekracza rocznie kwoty 150 000 zł.