7 maja obyło się pierwsze  spotkanie członków Rady Społecznej w ramach projektu „Wspólnie dla zdrowia – rozmawiamy, słuchamy, działamy!”, czyli narodowej debaty, w trakcie której mają zostać ustalone kierunki rozwoju polskiej ochrony zdrowia.

 Prof. Paweł Górski, przewodniczący Społecznej Rady Programowej narodowej debaty przypomniał, że obejmie ona 6 spotkań w różnych miejscach kraju. Na każdym z nich będą poruszane inne tematy. Pierwsze spotkanie odbędzie się 13 czerwca w szpitalu MSWIA przy ul. Wołoskiej w Warszawie i będzie nosić tytuł: "Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej".

- Jaka jest rola pacjenta? To nie jest prosta odpowiedzieć. W 80-90 proc. zdrowie zależy od zachowań prozdrowotnych ludzi – podkreśla prof. Górski. - Naszym zadaniem jest uświadamianie tego. Mamy za zadanie stworzyć system nie tylko praw, ale i obowiązków dla pacjenta.

Prof. Górski podkreśla, że tematy omawiane podczas spotkań z udziałem przedstawicieli wielu środowisk będą przygotowywane w mniejszych zespołach. - Podczas obrad roboczych tzw. stolików zostaną opracowane wytyczne, które będą później poruszane na konferencjach – podkreśla prof. Górski.

 

Za rok strategia i cele

Na zakończenie debaty, czyli za rok, ma powstać strategia rozwoju ochrony zdrowia na 10 lat.

- Ostateczny dokument będzie zawierał cele bliższe i dalsze dla rozwoju polskiej ochrony zdrowia – podkreśla prof. Górski.

Prof. Tomasz Hryniewiecki, członek prezydium Społecznej Rady, dyrektor Instytutu Kardiologii w Aninie podkreśla, że w trakcie debaty będą omawiać podstawy funkcjonowania systemu. - Nie chcemy rewolucyjnej zmiany, ale swobodnej dyskusji różnych środowisk – podkreśla prof. Hryniewiecki. - Chcemy analizy odważnych propozycji, które pojawiały się w ostatnich latach. Chcemy rozważyć różne rozwiązania.

Prof. Hryniewiecki dodaje, że będą przypatrywać się systemom ochrony zdrowia z innych krajów. – Chcemy czerpać z nich pewne elementy, ale nie może przenieść całości – podkreśla prof. Hryniewiecki. - Mamy na oku zwłaszcza takie kraje jak Czechy, gdzie system funkcjonuje całkiem nieźle oraz Hiszpanię – mówi prof. Hryniewiecki i dodaje, że w planach mają prezentacje zagranicznych systemów organizacji opieki zdrowotnej przez osoby zarządzające w tamtych krajach.

Prof. Górski, dodaje, że po roku dyskusji chcą stworzyć mierniki, czyli cele strategiczne, w których określą np.: jaka ma być oczekiwana długość życia za 5 lat, o ile ma być niższa umieralność niemowląt.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski inaugurując debatę podkreślał, że rozpoczynają społeczną debatę na temat zdrowia ze wszystkimi, aby jak najlepiej spożytkować planowany wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Minister podał, że w latach 2018-2024 ma być przeznaczone na ochronę zdrowia ponad 830 miliardów złotych.