PIS podkreśla, że z uwagi na przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu rtęci w partii mrożonego steku z rekina nie powinien on być spożywany. "Wskazany w ostrzeżeniu produkt należy zwrócić do miejsca zakupu lub zniszczyć" - podano.
Jak informuje inspekcja sanitarna, chodzi o partię produktu o numerze 5051. Data jego minimalnej trwałości została ustalona na 20 sierpnia 2016 roku.

Inspekcja sanitarna poinformowała również, że centrum dystrybucyjne "Biedronka" nie będzie przyjmowało zwrotów ze sklepów - ewentualna utylizacja będzie miała miejsce w poszczególnych sklepach sieci.

Jak zapewnia biuro prasowe Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela sieci sklepów "Biedronka", wskazana przez PIS partia steku z rekina została niezwłocznie wycofana ze sprzedaży. Firma poinformowała o tym fakcie dostawcę i poprosiła o wyjaśnienia.
Jak czytamy w przesłanym piśmie "Wyniki badania mięsa, z którego wytworzono steki z rekina oferowane w naszej sieci, nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Niezależnie od tego, kontynuujemy szczegółowe badania zakwestionowanej partii".

Czytaj: BCC: potrzebny scentralizowany nadzór w obszarze bezpieczeństwa żywności i żywienia >>>

Firma poinformowała, że klienci mogą zwracać zakupione produkty ze wskazanej partii w dowolnym sklepie sieci po okazaniu paragonu. W przypadku zwrotu takiego produktu otrzymają zwrot całości kosztów zakupu.

Inspekcja sanitarna wydała także ostrzeżenie dotyczące "Oliwy z wytłoków z oliwek GOCCIA D’ORO" sprzedawanej w sklepach sieci "Tesco" w litrowych opakowaniach. Ostrzeżenie dotyczy jednej partii tego produktu, o numerze L.056/14 311, której data minimalnej trwałości została ustalona na listopad 2016 roku.

Jak informuje PIS oliwa nie powinna być spożywana ze względu na przekroczenie dopuszczalnego poziomu sumy benzo(a)pirenu, benz(a)antracenu, benzo(b)fluorantenu i chryzenu. Inspekcja sanitarna zaleca osobom, które kupiły oliwę, by zaprzestały jej spożywania i oddały ją do miejsca zakupu lub zniszczyły.



 

Rzecznik prasowy Tesco Polska Michał Sikora poinformował, że zgodnie ze "standardami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa produktów" oliwa ze wskazanej partii została wycofana ze sprzedaży natychmiast po otrzymaniu informacji o przekroczeniu poziomu określonych produktów.

Rzecznik zapewnił, że pozostałe partie oliwy są dostępne w sprzedaży "jako produkty bezpieczne dla kupujących". Klienci, którzy kupili produkt z partii wskazanej przez Inspekcję Sanitarną, mogą zwrócić go do sklepu. (pap)