Listę zwycięzców polska kapitała Nagrody ogłosiła we wtorek 17 listopada 2015 roku wieczorem podczas uroczystej gali w Warszawie. Przewodniczyli jej profesor Cezary Szczylik z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz profesor Grażyna Rydzewska z Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

Nagroda Prix Galien przyznawana jest firmom i jednostkom za badania, najnowsze technologie i innowacyjne produkty. Pod uwagę brane są cztery kategorie: innowacyjny produkt leczniczy, innowacyjne odkrycie naukowe, innowacyjny wyrób medyczny oraz innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny.

W kategorii innowacyjny produkt leczniczy w lecznictwie otwartym za największe osiągnięcie polska kapituła nagrody uznała pertuzumab - nowej generacji lek stosowany w leczeniu zaawansowanego raka piersi HER2-dodatniego. Preparat ten w skojarzeniu z innymi lekami przedłużył życie chorych z przerzutowym tego typu nowotworem średnio do pięciu lat. Jest on nowym standardem w pierwszej linii leczenia uogólnionego raka piersi HER2-dodatniego.

Za najbardziej innowacyjne produkty lecznicze w lecznictwie zamkniętym uznano dwa nowej generacji leki immunoterapeutyczne. Jeden z nich o nazwie niwolumab stanowi przełom w leczeniu pacjentów z zaawansowanym czerniakiem oraz rakiem płuca. Drugi to pembrolizumab wykorzystywany w nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniaku, wyjątkowo złośliwym nowotworze skóry.

W kategorii „innowacyjna szczepionka” pierwsze miejsce zajęła szczepionka skojarzona zapobiegająca sześciu chorobom zakaźnym. Wytwarzana jest w postaci jednodawkowej ampułko-strzykawki do bezpośredniego użycia, co pięciokrotnie minimalizuje możliwość popełnienia błędu podczas wykonywania szczepienia.
 
W kategorii „innowacyjne odkrycie naukowe” polska kapituła nagrody za najważniejsze osiągnięcie uznała PolyCell, termoczułe podłoża stosowane w hodowli arkusza komórek własnych pacjenta, które wspomagają leczenie oparzeń i trudno gojących się ran. Opracowali je specjaliści Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu.

Równorzędne wyróżnienie przyznano profesorowi Markowi Woynarowskiemu z Centrum Zdrowia Dziecka za metodę leczenia uporczywie nawracających pooparzeniowych zwężeń przełyku przy użyciu sondy-protezy przełykowej.

W kategorii „innowacyjny wyrób medyczny” nie przyznano żadnego wyróżnienia.

W czwartej kategorii -„rozwiązanie informatyczne dla medycyny” - za najbardziej innowacyjne uznano „CyberOko” – metodę i technologię diagnozowania stanu świadomości oraz stymulowania pacjentów po urazie mózgu (będących w śpiączce lub w stanie wegetatywnym). Opracował ją profesor dr hab. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej.

Konkurs Prix Galien odbywa się w 17 krajach, między innymi we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Włoszech, Turcji, Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co dwa lata zdobywcy Prix Galien z poszczególnych krajów biorą udział w konkursie International Prix Galien, który wyróżnia najważniejsze innowacje w skali globalnej.

W 2014 roku nagrodę międzynarodową (za stworzenie Krajowej Sieci Teleaudiologii) zdobył polski Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez profesora Henryka Skarżyńskiego.

Czytaj: Wciąż mamy przed sobą wiele nowych wyzwań>>>
Nagrodę Prix Galien ufundował w 1970 roku we Francji farmaceuta Roland Mehl; jego intencją było promowanie znaczących i najbardziej przełomowych postępów dokonanych w przemyśle farmaceutycznym i medycznym. Z biegiem lat, nagroda zyskała prestiż i uznanie na całym świecie. Uważana jest za największe wyróżnienie w zakresie urządzeń medycznych po Nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny.

Nazwa Prix Galien pochodzi od imienia Klaudiusza Galena, greckiego ojca farmacji i medycyny, utalentowanego eksperymentatora, anatoma i filozofa, którego odkrycia wywarły bardzo duży wpływ na rozwój nauki.

Jednym z patronów medialnych polskiej edycji konkursu jest Polska Agencja Prasowa.(pap)
Dowiedz się więcej z książki
Pozyskiwanie kapitału na innowacyjne przedsięwzięcia w opiece zdrowotnej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł