Mimo że producenci szczepionek zaznaczają, że ich preparaty chronią jedynie przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem - wiele zaszczepionych osób uważa, że po ich przyjęciu już nie zachoruje. Ministerstwo Zdrowia postanowiło wypowiedzieć się na ten temat i  opublikowało dane dotyczące tego, jak wiele osób zapadło na koronawirusa już po przyjęciu szczepionki. Wynika z nich, że, osoby w pełni zaszczepione mogą czuć się bezpieczniej niż te, które przyjęły tylko jedną dawkę bądź nie zaszczepiły się wcale.

 

Ilu zaszczepionych zachorowało

Od chwili startu Narodowego Programu Szczepień do 5 czerwca 2021 roku w Polsce stwierdzono 1 617 025 wszystkich zakażeń. Z tego wykryto 11 778 przypadków Covid-19 u osób w pełni zaszczepionych, w tym 3349 wykryto w okresie krótszym niż 14 dni od przyjęcia drugiej dawki, zaś u 8429 osób po 14 dniach od przyjęcia drugiej dawki. Polacy, którzy przyjęli tylko jedną dawkę lub przyjęli preparat jednodawkowy, stanowią 45,78 proc. chorych na COVID-19.

Ilu zaszczepionych zmarło

Ministerstwo Zdrowia podało jeszcze bardzo istotną informację o zgonach w tych obu grupach - wśród osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Całkowita liczba zgonów dla okresu od początku Narodowego Programu Szczepień, tj. od 27 grudnia do 5 czerwca bieżącego roku wynosi 47 033. Jak się okazuje, zmarło 730 osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki (79 proc. to osoby po 70. roku życia). Osoby, które przyjęły tylko jedną dawkę (3170 zgonów). Dane ze Stanów Zjednoczonych pokazują ząś, że 99,2 proc. osób, które umierają na COVID-19 to osoby niezaszczepione. Podobnie sytuacja wygląda w Holandii i Francji – ponad 90 proc. zgonów dotyczy osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw koronawirusowi.

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, wśród 166 osób zarażonych wariantem Delta, Gamma lub Beta były 3 osoby zaszczepione dwoma dawkami.