We wtorek ruszyła rejestracja do programu szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy. Warunkiem zgłoszenia jest zgromadzenie 300 osób – pracowników i ich rodzin - chcących się zaszczepić. Zakład pracy może bowiem zgłosić do szczepienia nie tylko pracowników, ale i członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa) lub członków rodzin tych osób.

Czytaj w LEX: Szczepienia przeciwko COVID-19 - uprawnienia i obowiązki pracodawcy i pracownika >

Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników.

Czytaj: Ruszyła rejestracja dla zakładów pracy, które chcą organizować szczepienia >

- Mamy blisko 700 firm, które zgłosiły się do programu szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy - poinformował w czwartek na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk. Zaznaczył, że daje to liczbę znacznie ponad 600 tysięcy pracowników chętnych, żeby się zaszczepić. Dworczyk zaznaczył, że wciąż nie rozpoczął się sam proces szczepień.

Czytaj w LEX: Zasada równego traktowania w prawie Unii Europejskiej a odmienne traktowanie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 >

Nie ma możliwości wyboru szczepionki

Szef KPRM pytany o to, czy będzie możliwość wyboru szczepionki przez zakłady pracy, odpowiedział, że będą wykorzystywane szczepionki dostępne. - Podobnie jak to robimy we wszystkich 7 tysiącach działających punktów szczepionki i nie będzie możliwości szczególnego wyboru - podkreślił. "Akurat ten element, te zasady będą obowiązywały takie same w zakładach pracy, jak i w innych punktach, których szczepimy się, punktach populacyjnych, punktach szczepień powszechnych" - powiedział.

Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy będzie zależeć od dostępności szczepionek.

Sprawdź w LEX: Jaka jest podstawa prawna przetwarzania przez pracodawców danych osobowych swoich pracowników oraz członków ich rodzin, którzy podlegać mają szczepieniu w ramach programu "Szczepienia w zakładach pracy"? >