Podmioty, które planują projekty badawcze i innowacyjne w sektorze ochrony zdrowia będą miały możliwość skorzystania z Programu Ramowego Horyzont 2020 finansowanego przez Komisję Europejską. Na ten cel przeznaczono ponad 500 mln euro.
Horyzont 2020 jest podzielony na trzy główne priorytety: Excellence Science (Doskonałość w nauce), Industrial Leadership (Przywództwo w przemyśle) oraz Societal Challenges (Wyzwania Społeczne). W ramach obszaru Health, demographic change and well-being, który stanowi część priorytetu Societal Challenges, przewidziane zostały na rok 2014 następujące tematyki konkursów: “personalizacja zdrowia i opieki zdrowotnej” - 34 tematy konkursowe oraz 16 tematów konkursowych w ramach „działań koordynacyjnych w sektorze ochrony zdrowia”.Konkursy są przeznaczone dla przedsiębiorstw i instytucji badawczych prowadzących działalność B+R lub rozwijających technologie z zakresu farmacji, diagnostyki i opieki zdrowotnej.
Beneficjentami programu są międzynarodowe konsorcja składające się z co najmniej 3 podmiotów prawnych z 3 różnych krajów członkowskich lub stowarzyszonych UE. Mały lub średni przedsiębiorca jako indywidualny beneficjent może uzyskać wsparcie poprzez dedykowany Instrument MŚP w ramach tematu: „Badania kliniczne mające na celu walidację biomarkerów i / lub diagnostyczne urządzenia medyczne”. Wsparcie w ramach tego tematu może wynieść do 100 procent kosztów kwalifikowanych.
Jeden z typów projektu to research & Innovation Actions (RIA), czyli działania finansujące badania i rozwój technologii oraz testowanie jej poprawności działania w laboratorium lubsymulowanym środowisku. Poziom wsparcia w tym przypadku wynosi 100 procent kosztów kwalifikowanych. W 70 procentach mogą być sfinansowane projekty w ramach Innovation Actions (IA), czyli działania finansujące prace nad budową prototypu, testowanie, akcje demonstracje, pilotaże, walidacje produktów w środowisku rzeczywistym i powielanie rynkowe. Coordination & Support Actions (CSA) to działania finansujące usługikoordynacyjne lub tzw. usługi wspierające, dotyczące tworzenia ponadnarodowychsieci podmiotów, których celem jest podnoszenie świadomość społeczeństwa natemat kluczowych obszarów dla rozwoju UE i promowanie nowych postaw. Poziomwsparcia to 100 procent kosztów kwalifikowanych.
W ramach dwuetapowego programu konkursowego „personalizacja zdrowia i opieki zdrowotnej” proponowane tematy to: promocja zdrowia i zapobieganie chorobom poprzez rozwój urządzeń medycznych i leków, opracowanie terapii dla nowych chorób, ulepszanie istniejących technologii medycznych i klinicznych, szczegółowa analiza dotycząca zdrowia i starzenia się społeczeństwa (jest to typ akcji RIA). Na ten cel przeznaczono 303 mln euro. Termin naboru na etap pierwszy tego programu to 11 marca 2014, na etap drugi – 19 sierpnia 2014.
Jednoetapowy konkurs „personalizacja zdrowia i opieki zdrowotnej” obejmuje tematy: analiza czynników wywołujących epidemie, rozwój opieki zdrowotnej dla ubóstwa, badania kliniczne w różnych dziedzinach medycyny i zastosowanie technologii teleinformatycznych w sektorze zdrowia (typ akcji RIA, IA, CSA). Na ten cel przeznaczone jest 185 200 tysięcy euro. Termin naboru to 15 kwietnia 2014.
W ramach konkursu „działania koordynacyjne” wyróżniono tematy: wsparcie działań koordynacyjnych w zakresie aktywnego i zdrowego stylu życia osób starszych oraz cierpiących na choroby zakaźne, opracowania systemu medycznego dla potrzeb badań klinicznych, podniesienie jakości prowadzonych działań badawczych z poziomu krajowego/regionalnego do międzynarodowego. (Typy akcji to CSA, RIA oraz ERA-NETs). Na ten cel przeznaczone jest 40 mln euro. Termin naboru do 15 kwietnia 2014.
Opracowanie: Magdalena Okoniewska
Źródło: www.deloitte.com, stan z dnia 21 lutego 2014 r.
\