– To jedyny szpital powiatowy który zyskał pozytywną ocenę wniosku o środki z RPO, pozostałe były szpitalami wojewódzkimi. I warto to docenić – mówił Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego. – Już wkrótce, w grudniu 2017 roku, startują kolejne konkursy w ramach RPO, tym razem na wsparcie oddziałów związanych z pediatrią, ginekologią i położnictwem, a w lutym 2018 - na poprawę efektywności i dostępności do usług medycznych. Poza tym w ramach regionalnych środków jest jeszcze pięć projektów na działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Nasze szpitale wojewódzkie i powiatowe skutecznie aplikują też i z innych źródeł: kilka szpitali powiatowych otrzymało dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko, ale także ze środków transgranicznych Polska-Litwa i Polska-Białoruś-Ukraina.

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii - obecnie dysponuje 4 łóżkami intensywnej terapii. Istniejący standard pomieszczeń oddziału nie odpowiada obecnie stawianym wymogom i oczekiwaniom. Wyposażenie i aparatura medyczna oddziału jest w znacznym stopniu wyeksploatowana i przestarzała. W ramach projektu zostanie zakupiony nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna. Ze względu na potrzebę zwiększenia liczby łóżek z 4 do 5 niezbędne jest przeprowadzenie prac budowlanych związanych z powiększeniem oddziału.

Na bloku operacyjnym przeprowadza się obecnie około 3 tysiące zabiegów rocznie. W 2016 roku było to 2 838 operacji, w 2015 roku – 3 168 operacji, a w 2014 roku – 3 050 operacji. Zgodnie z mapami potrzeb zdrowotnych w 2014 roku średnio na jeden stół operacyjny w województwie podlaskim przypadało około 699 operacji, czyli o 45 więcej niż w Polsce. Biorąc pod uwagę te dane, można stwierdzić, że szpital w Hajnówce jest jedną z placówek, które wykonują największą liczbę operacji przypadających na jeden stół operacyjny. Między innymi z tego powodu zarówno same pomieszczenia bloku, jak i jego wyposażenia, wykazują duży stopień wyeksploatowania.

Znacznym problemem jeśli chodzi o wyposażenie jest brak stołu operacyjnego umożliwiającego operowanie pacjentów z bardzo dużą wagą. Dotychczas w szpitalu mogli być operowani pacjenci o wadze do 230 kg. Zakup nowego stołu pozwoli na operowanie pacjentów o wadze do 350 kg, co z kolei zwiększy dostępność do usług medycznych tej grupie pacjentów.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Na oddziale rehabilitacji opieką objęci są głównie pacjenci po przebytych zabiegach operacyjnych, w tym w szczególności po zabiegach ortopedycznych. Aby zwiększyć dostępność usług dla wskazanych grup pacjentów niezbędne jest doposażenie oddziału w łóżko wielofunkcyjne, przenośne, wszechstronne elektrostymulatory do zaawansowanej terapii przeciwbólowej i rehabilitacji pourazowej.

Obecnie szpital nie ma wprowadzonego systemowego programu leczenia bólu pooperacyjnego. Dzięki wyodrębnieniu i wyposażeniu sali pooperacyjnej w ramach bloku operacyjnego, leczenie bólu będzie inicjowane bezpośrednio po przebytym zabiegu.

W ramach projektu oddział chirurgii laparoskopowej oraz chirurgii urazowo –ortopedycznej doposażone zostaną w system pomp PCA umożliwiających kontrolowane leczenie bólu przez samego pacjenta. Natomiast oddział rehabilitacyjny zostanie wyposażony w wielofunkcyjne elektrostymulatory do terapii przeciwbólowej.

Wdrożenie programu leczenia bólu pooperacyjnego przyczyni się do skrócenia czasu pobytu w oddziałach zabiegowych pozwalając na uniknięcie przedłużających się hospitalizacji.

Projekt uzyskał pozytywne rekomendacje i opinie konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii ogólnej.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl