Narażenie na ten czynnik wśród mężczyzn było największe w sekcji „Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne” (11,9 procent mężczyzn pracujących w tej sekcji wskazywało na taki czynnik).
Analiza czynnika psychologicznego jakim jest stres związany z możliwością utraty pracy w najbliższym czasie wykazał, iż największe zagrożenie tym czynnikiem wśród kobiet występuje w sekcjach „Przetwórstwo przemysłowe” oraz „Transport i gospodarka magazynowa”, gdzie narażona była na niego co czwarta kobieta. Wśród mężczyzn, duże zagrożenie tym czynnikiem zostało wykazane w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca” (co czwarty zapytany w tej sekcji).
Z raportu wynika, że zagrożenie stresem zawiązanym z utratą pracy w najbliższym czasie występuje znacznie częściej w większości sekcji wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Podobnie to kobiety w większości sekcji częściej niż mężczyźni wskazywały na presję czasu lub nadmierne obciążenie ilością pracy, jako poważne zagrożenie dla zdrowia występujące w miejscu pracy.
Wśród kobiet duży odsetek ogólnej liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy zanotowano również w sekcjach: „Przetwórstwo przemysłowe” (11,1 procent, „Opieka zdrowotna i pomoc społeczna” (13,9 procent) oraz „Edukacja” (11,1 procent).
Największy odsetek ogólnej liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy zanotowano w sekcjach: „Przetwórstwo przemysłowe” (22,3 procent), „Handel; naprawa pojazdów samochodowych” (12,9 procent), „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo” (10,1 procent), „Budownictwo” (10,1 procent) oraz „Transport i gospodarka magazynowa” (10,1 procent).
Z danych GUS wynika, że w II kwartale 2013 roku co szósta osoba z całej badanej populacji odczuwała w okresie minionych 12 miesięcy problemy zdrowotne spowodowane lub pogłębione przez pracę. Wśród tych osób mężczyźni stanowili 49,1 procent, a kobiety 50,9 procent.
Prawie połowa zbiorowości odczuwającej dolegliwości zdrowotne (44,4 procent) zgłosiła występowanie więcej niż jednego problemu zdrowotnego, przy czym kobiety częściej niż mężczyźni odczuwały dwie lub więcej dolegliwości.
Najczęściej wymienianą dolegliwością zdrowotną, odczuwaną w ciągu ostatnich 12 miesięcy, był problem z układem szkieletowo-mięśniowym, tj. kośćmi, stawami lub mięśniami. Problem ten wystąpił u 2882 tysięcy osób (67,7 procent badanej populacji) i był sygnalizowany przez mężczyzn i kobiety prawie w tym samym stopniu.
Drugą grupą problemów o największej częstości występowania były choroby serca, zawał serca lub inne problemy układu krążeniowego, ten rodzaj dolegliwości, jako najpoważniejsze, wskazało 442 tysiące osób, czyli co dziesiąta osoba badanej populacji, 204 tysiące kobiet i 238 tysiące mężczyzn. Co dziewiętnasta osoba badanej zbiorowości skarżyła się na bóle głowy lub przemęczenie oczu (w sumie 224 tysiące osób), częściej kobiety (59,8 procent) niż mężczyźni (40,2 procent).
Stres, depresję, niepokój odczuwało 186 tysięcy osób (co 23 osoba), w większym stopniu kobiety (55,4 procent), w mniejszym mężczyźni (44,6 procent).
GUS: kobiety są bardziej zestresowane i narażone na przemoc w pracy
Wśród kobiet największe narażenie w miejscu pracy na przemoc i zagrożenie przemocą oraz nękanie lub zastraszanie, występowało w sekcji Opieka medyczna i pomoc społeczna. 3,7 procent przebadanych, pracujących w tej dziedzinie kobiet, wskazało na występowanie tych zagrożeń w swoim miejscu pracy wynika z raportu Wypadki przy pracy i problemy zdrowotne związane z praca, opublikowanego przez GUS.