W celu identyfikacji wirusa wykonano badania laboratoryjne w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Dzik został znaleziony w ramach programu monitorowania afrykańskiego pomoru świń, który prowadzony jest w Polsce od roku 2013.

Jak zapewnia w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii, zgodnie z procedurami podjęto wszystkie działania mające na celu zwalczenie choroby oraz zapobieżenie dalszemu jej szerzeniu się. O sytuacji poinformowano Komisję Europejską oraz Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE).

Główny Lekarz Weterynarii zapowiedział też, że szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przekazane podczas konferencji prasowej ministra rolnictwa i rozwoju wsi, która odbędzie się w dniu 18 lutego 2014 roku.

Afrykański pomór świń to nieuleczalna i zaraźliwa wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików. Pozostałe gatunki zwierząt są na zakażenie wirusem ASF niewrażliwe, podobnie jak człowiek.

W związku z zakazem leczenia chorych zwierząt oraz brakiem szczepionek choroba zwalczania jest głownie przez wybijanie stad zakażonych i ze strefy zapowietrzonej. Z tego powodu ASF jest przyczyną poważnych strat ekonomicznych.

ASF pierwszy raz została stwierdzona w roku 1921 w Kenii. W Europie pojawiła się w roku 1957. W Polsce nigdy dotąd nie występowała.

W związku z wystąpieniem choroby na terenie Białorusi i Litwy wojewoda podlaski uznał 7 lutego 2014 roku za obszar zagrożony powiaty: augustowski, białostocki, bielski, hajnowski, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski i suwalski oraz miasta Białystok i Suwałki.


Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii