Wyjaśnienie to zostało opublikowane w związku z informacjami podanymi 13 maja 2014 roku na stronach Rossielchoznadzor.

Główny Lekarz Weterynarii wyjaśnił, że sprawa martwych dzików z Obry została zgłoszona do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Tomyślu, który po udaniu się na miejsce zdarzenia przeprowadził postępowanie wyjaśniające, w którym ustalono, iż prawdopodobną przyczyną śmierci dzików było utonięcie w okresie wczesnowiosennym.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Tomyślu pobrał od wszystkich wyłowionych padłych dzików próbki do badań w kierunku afrykańskiego pomoru świń. 29 kwietnia 2014. próbki zostały wysłane do badań laboratoryjnych do krajowego laboratorium referencyjnego ds. afrykańskiego pomoru świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. 2 maja 2014  otrzymano ujemny wynik badań
laboratoryjnych próbek.

Główny Lekarz Weterynarii przypomniał też, że Polska prowadzi stały monitoring klasycznego pomoru świń u świń i dzików. W roku 2013 przebadano w kierunku tej choroby 10 155 próbek od świń oraz 13 918 próbek od dzików. W pierwszym kwartale 2014 roku. przebadano 2 354 próbek od świń oraz 5 181 próbek od świń. Nie otrzymano dodatnich wyników badań laboratoryjnych w tym kierunku.