Sąd Apelacyjny w Szczecinie oddalił zażalenie powiatu giżyckiego na postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie z 13 kwietnia 2015 r. sygn. akt VIII GCo 68/15 ustanawiające zarządcę przymusowego w Szpitalu Giżyckim. Według Sądu Apelacyjnego w Szczecinie decyzja Sądu Okręgowego w Szczecinie była prawidłowa i musiała pozostać w mocy.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd Apelacyjny stwierdził między innymi, że z uwagi na trwający spór pomiędzy Grupą Nowy Szpital i powiatem giżyckim obecność zarządcy przymusowego ma na celu stabilizowanie i klarowne określenie sytuacji zarządczej w Szpitalu Giżyckim sp. z o.o. Zdaniem Sądu atmosfera konfliktu oraz kolejne działania podejmowane przez powiat giżycki, czyli powołanie Anetty Gaweł na stanowisko dyrektora zarządzającego jeszcze dobitniej unaoczniają zasadność udzielonego zabezpieczenia poprzez umożliwienie czuwania nad prawidłowym działaniem szpitala przez zarządcę przymusowego. Równolegle Sąd Odwoławczy nie dostrzegł żadnych zagrożeń dla działalności szpitala ze strony zarządcy przymusowego.
Poza tym Sąd Rejonowy w Olsztynie na wniosek Grupy Nowy Szpital zdecydował o konieczności zabezpieczenia udziałów w spółce Szpitala Giżyckiego. To oznacza, że powiat giżycki nie może sprzedawać ani obciążać udziałów Szpitala Giżyckiego, należących zgodnie z umową do Grupy Nowy Szpital.
Zgodnie z umową zawartą między powiatem i Grupą Nowy Szpital, po 5 latach, 67 procent. udziałów w spółce Szpital Giżycki, powiat miał przekazać Grupie. 26 marca 2015 roku powiat giżycki wypowiedział umowę dzierżawy spółce. W związku z informacjami o możliwości przekazania udziałów w Szpitalu, Grupa Nowy Szpital zdecydowała o oddaniu sprawy do sądu.
Opracowanie: Magdalena Okoniewska
Źródło: www.nowyszpital.pl, stan z dnia 27 maja 2015 r.