GIS informuje, że w ostatnim tygodniu czerwca odnotowano w tych 3 krajach łącznie 22 nowe zachorowania. Liczba zachorowań zawiera zarówno przypadki potwierdzone laboratoryjne jak i prawdopodobne, jest to więc liczba która może ulec zmianie, gdyż dane epidemiologiczne nt. przypadków ulegają ciągłej aktualizacji.

W Gwinei zachorowania występują w 9 regionach: Conakry, Guekedou, Macenta, Kissidougou, Dabola, Djingaraye, Telimele, Boffa oraz Kouroussa. Łącznie odnotowano 413 zachorowań, w tym 303 śmiertelnych.

W Liberii odnotowano łącznie 107 przypadki gorączki Ebola, w tym 65 śmiertelnych. W Sierra Leone wystąpiło łącznie 239 zachorowań na gorączkę Ebola, w tym 99 śmiertelnych.

Jak podkreśla komunikat nie odnotowano dotąd przypadków zachorowań wśród podróżnych powracających z tych trzech krajów do Europy.

Epidemie i przypadki gorączki krwotocznej Ebola występowały dotychczas głównie w Afryce. Istnieje jednak ryzyko zawleczenia tej choroby również na inne tereny, w tym także do Europy na przykład wraz z powracającymi osobami zakażonymi w okresie inkubacji choroby.

Zgodnie z zaleceniami WHO podróżujący powinni unikać wszelkich kontaktów z osobami zakażonymi (chorymi lub ciałami osób zmarłych), unikać wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami (w szczególności z małpami, gatunkami leśnych antylop, gryzoniami, nietoperzami), również z ciałami padłych zwierząt, nie spożywać mięsa dzikich zwierząt, dokładnie myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem, przestrzegać zasad higieny rąk oraz stosować zabezpieczenia podczas kontaktów płciowych.