Zatrucia spowodowane spożyciem płynów do mycia szyb odnotowano w roku 2013 w 20 przypadkach, rok wcześniej – w 32. W 2013 roku 10 osób zatruło się denaturatem. W roku 2012 były 3 takie przypadku. W roku 2013 tylko jeden przypadek zatrucia związany był z alkoholem pochodzącym z Republiki Czeskiej. W roku 2012 było takich przypadków 13.

Najwięcej zgłoszonych i potwierdzonych zatruć odnotowano w roku 2013 na terenie województwa lubelskiego, gdzie wystąpiły 44 takie przypadku. Sporo było ich także na terenie województw: śląskiego i mazowieckiego (po 29), małopolskiego (28) oraz łódzkiego (26). Nie zgłoszono takich przypadków na terenie województw: lubuskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego. Najwięcej osób zmarło w wyniku zatrucia metanolem na Śląsku i na Mazowszu (po 8 osób).

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi działania kontrolne dotyczące produktów chemicznych, które mogą zawierać metanol, pod kątem ich właściwego znakowania i zgodności z kartami charakterystyki. Prowadzi również nadzór nad bezpieczeństwem spożywczych wyrobów spirytusowych.

Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego wynosi od 4 do 15 ml. Dawka śmiertelna, minimalna to 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Występują nudności, wymioty i bóle brzucha. Następują: spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca oraz zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

Szczegółowe dane dotyczące zatruć alkoholem metylowym w 2013 roku dostępne są na stronie GIS-u.


Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny