Podczas konferencji prasowej w środę w Gdańsku poinformowano, że w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego powstała sieć pomocy psychologicznej. Projekt realizuje Fundacja Wspierania Rodzin "Przystań".

Prezes Fundacji, a zarazem pomysłodawczyni projektu Katarzyna Wieczorek wyjaśniła, że w ramach sieci pomocy psychologicznej gdańszczanki i gdańszczanie mają bezpłatny dostęp do konsultacji psychologicznych w ośrodkach i gabinetach prywatnych w Gdańsku.

- Ze wsparcia mogą korzystać mieszkańcy Gdańska, dzieci, dorośli, młodzież, rodziny i pary, a także: osoby, które nie korzystają aktualnie ze wsparcia psychologicznego lub psychoterapeutycznego, osoby, które przeżywają trudności psychiczne bądź osoby, które chcą dokonać zmiany w swoim życiu – tłumaczyła. Podała, że do dyspozycji potrzebujących jest ponad 20 psychologów i psychoterapeutów. Jak poinformowała, pacjenci są już przyjmowani.

Projekt będzie realizowany do końca roku 2017. Wieczorek przyznała, że liczy, iż przedsięwzięcie będzie kontynuowane w 2018 roku.

W tym roku Gdańsk przeznaczył około 20 mln zł na wsparcie zdrowia psychicznego, w tym na działania bezpośrednie około 6 mln zł oraz 1,4 mln zł na przedsięwzięcia realizowane zarówno przez podmioty lecznicze, jak i organizacje pozarządowe, między innymi przez Fundację "Przystań".

Wieczorek powiedziała, że obecnie na pierwszą konsultację psychologiczną, refundowaną przez NFZ w Gdańsku trzeba czekać od siedmiu miesięcy do roku.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk zgadza się, że potrzeby w zakresie wsparcia psychologicznego są ogromne.
- Nie wyręczymy NFZ w jego zadaniach, chcemy jednak zaoferować skuteczne uzupełnienie oferty, tak by była ona dostępna we właściwym czasie i na jak najwyższym poziomie – dodał.

Wieczorek zauważa, że "dla wielu osób przeżywanie trudności emocjonalnych nadal stanowi temat tabu, a sięganie po pomoc i wsparcie jest obarczone lękiem przed stygmatyzacją".
- A przecież o zdrowie psychiczne powinniśmy dbać tak samo, jak o zdrowie fizyczne – argumentuje.

Wiceprezydent podkreślił, że "zgłoszenie się po profesjonalną pomoc jest wyrazem odwagi i świadomej chęci zadbania o siebie i o najbliższych". Jego zdaniem, "szukanie pomocy u psychologa czy psychiatry nie jest oznaką słabości, a wyrazem naszej odpowiedzialności i chęci przezwyciężenia kryzysu".

 [-OFERTA_HTML-]

Na początku października 2017 roku w Gdańsku rozpoczęła się realizacja projektu "Kryzys szansą na rozwój", w ramach którego zaplanowano 30 sesji terapii par i rodzinnej oraz prawie sto konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych. Realizuje go Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej a finansuje miasto. Projekt ma być realizowany do końca roku 2017.
- Jednak wolnych miejsc już praktycznie nie ma - mówi Prezes Stowarzyszenia, Anna Jarząbek.

Podkreśliła, że projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem gdańszczan.
- Każdy z nas przeżywa w życiu kryzysy: te związane z dorastaniem dzieci, stratą kogoś bliskiego, związane z chorobą, ale również takie jak rozwód, zdrada, strata pracy i wiele innych - tłumaczy. Zaznaczyła, że "kryzys z definicji jest punktem zwrotnym, jednak od tego, w jaki sposób poradzimy sobie z trudną sytuacją, zależy, czy kryzys przerodzi się w pogłębiające się zagrożenie dla zdrowia psychicznego czy też będzie drogą do rozwoju osobistego i poprawy jakości życia".

Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że aż 27 procent Europejczyków w wieku 18–65 lat, (około 83 mln ludzi), przynajmniej raz w roku odczuwa objawy złego stanu zdrowia psychicznego. (pap)