Dwóm pielęgniarkom oddziału chirurgii naczyń pomorskiego centrum traumatologii w Gdańsku prokuratura zarzuciła nieumyślne spowodowanie u pokrzywdzonej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez niewłaściwą opiekę w okresie pooperacyjnym, czyli popełnienie przestępstwa z art. 156 § 2 k.k. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolości.
Jednej z tych oskarżonych zarzucono nadto zniszczenie dokumentu w postaci karty obserwacji chorej, wchodzącej w skład historii choroby, to jest popełnienie przestępstwa z art. 276 k.k. To przestępstwo zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Trzem kolejnym osobom zarzucono nieumyślne narażenie pokrzywdzonej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, czyli popełnienie przestępstwa z art. 160 § 2 i 3 k.k., zagrożonego karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolości do roku, to jest :
- lekarzowi anestezjologowi, znieczulającemu pokrzywdzoną w trakcie przeprowadzonego zabiegu operacyjnego,
- lekarzowi specjaliście z zakresu chirurgii plastycznej, kierującemu zespołem operacyjnym i z tego tytułu sprawującemu opiekę lekarską nad pacjentką,
- lekarzowi pełniącemu w okresie od grudnia 2009 roku do sierpnia 2010 roku obowiązki dyrektora w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku, któremu zarzucono nie zagwarantowanie prawidłowej opieki medycznej pooperacyjnej, w tym lekarskiej pacjentom komercyjnym.
Anestezjologowi zarzucono również usunięcie z dokumentacji medycznej pokrzywdzonej karty znieczulenia i zastąpienie jej wtórnie sporządzoną, w której poświadczył nieprawdę co do niektórych okoliczności dotyczących przebiegu procesu znieczulenia. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolości.
2 sierpnia 2010 roku obywatelka Szwecji poddała się w Pomorskim Centrum Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku zabiegowi operacyjnemu z zakresu chirurgii plastycznej. Zabieg ten został przeprowadzony w ramach zawartej we wrześniu 2008 roku pomiędzy szpitalem, a Jorgenem Petersenem, umowy dotyczącej współpracy w zakresie świadczenia usług medycznych.
Sam zabieg od strony chirurgicznej przebiegł prawidłowo. Wystąpiły natomiast między innymi nieprawidłowości w przebiegu opieki pooperacyjnej. U pokrzywdzonej doszło do ustania oddychania i chwilowego zatrzymania krążenia. Spowodowało ono niedotlenie. Następstwem przedłużającego się niedotlenienia było ciężkie uszkodzenie mózgu. Jest to choroba realnie zagrażająca życiu, a jednocześnie ciężka choroba nieuleczalna, która spowodowała, że pokrzywdzona pozostaje w stanie wegetatywnym.
Stan wegetatywny to stan, w którym pacjent pozostaje przytomny, ale nie kontaktuje się ze światem rzeczywistym. Zachowane są natomiast reakcje odruchowe, np. samodzielne oddychanie, trawienie podawanych pokarmów, regulacja temperatury ciała.
Oprac. Magdalena Okoniewska
Gdańsk: pięć osób oskarżonych w sprawie poszkodowanej Szwedki
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zakończyła postępowanie dotyczące spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu u obywatelki Szwecji, która poddała się operacji powiększenia piersi w Pomorskim Centrum Traumatologii. Skierowanym do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku aktem oskarżenia objęto pięć osób.