Jak informuje Tomasz Marek ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska rozporządzenie nie wprowadza żadnej istotnej zmiany z punktu widzenia pacjentów. Nie zmieni się dostęp do takich usług ani nie poprawi ich jakość. Weryfikacją skierowań na zabiegi rehabilitacji nadal będą zajmować się lekarze – specjaliści w tej dziedzinie medycyny. Środowisko fizjoterapeutów zabiegało o zmianę i uproszczenie tej procedury. Obecnie skierowanie wystawia pacjentom np. ortopeda lub neurolog, ale wcześniej muszą odbyć obowiązkową poradę u specjalisty rehabilitacji medycznej.
Średni czas oczekiwania na konsultację u takiego specjalisty wynosi od 3 do 6 miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia w sporze między fizjoterapeutami a rehabilitantami przyznało rację tym ostatnim i ostatecznie tylko oni będą uprawnieni do udzielania porady rehabilitacyjnej.

Dziś wchodzi również w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 listopada w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa szpitalnego (Dz. U. poz. 1520). Przewiduje m.in. dopisanie nowej procedury szpitalnej - biwalirudyny do listy tych świadczeń finansowanych przez NFZ.

Źródło: www.gazetaprawna.pl