Minister zapewnił, że pacjenci mogą mieć pewność, że gabinety lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będą otwarte po 1 stycznia 2016 i nie powtórzą się problemy z ubiegłych lat, gdy na przełomie roku negocjowano warunki umów.

W ubiegłym tygodniu lekarze zjednoczeni w Porozumieniu Zielonogórskim oraz Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zadeklarowali, że podpiszą aneksy umów do 30 czerwca 2016 roku.
- Udało się to rozwiązać nie na drodze negocjacji, które trwają do późnych godzin wieczornych w sylwestra, tylko na drodze zwykłego dialogu między osobami, które są zainteresowane i którym zależy na tym, żeby w Polsce było normalnie - podkreślił minister.

Radziwiłł zaznaczył, że "wysokość stawki kapitacyjnej, czyli wynagrodzenia dla lekarzy rodzinnych, nie jest przedmiotem debaty między ministrem zdrowia a lekarzami rodzinnymi". Przyznał jednocześnie, że resort zgodził się ze stanowiskiem, że liczba dodatkowych badań, jakie zleca lekarz POZ, nie może być miernikiem jakości jego pracy.

W związku z tym postanowiono nie uzależniać wysokości stawki kapitacyjnej od liczby zleconych badań. - To nie jest tak, że lekarz, który zleca więcej badań jest lepszym lekarzem - podkreślił minister.
 

Radziwiłł powiedział, że w efekcie rozmów z organizacjami reprezentującymi świadczeniodawców w POZ udało się między innymi uzgodnić kwestie wymagające naprawy.
- Mam nadzieję, że dzięki dobrym zmianom, które będziemy wprowadzać jak najszybciej, lekarze będą mieli więcej czasu dla swoich pacjentów, ponieważ to jest również pierwszy krok do redukcji obciążeń biurokratycznych, które niejednokrotnie przytłaczają lekarzy rodzinnych - dodał.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie resort przeprowadzi "wielki przegląd prawa medycznego pod kątem obciążeń biurokratycznych, które utrudniają pracę lekarzom na każdym poziomie ich zaangażowania medycznego".

Radziwiłł przypomniał, że Polska otrzymała około 400 mln zł z UE na projekt P1, którego celem była budowa elektronicznej platformy umożliwiającej gromadzenie, analizę i udostępnianie cyfrowych zasobów danych medycznych. Platforma miała obejmować między innymi e-recepty, e-skierowania i e-zlecenia.

- Niestety w tej chwili można powiedzieć, że z tego projektu nic nie wyszło - ocenił. Podkreślił, że trwają negocjacje z Komisją Europejską, by Polska nie musiała zwracać otrzymanych środków.

Minister powiedział, że ma nadzieję na pozyskanie w nowej perspektywie kolejnych środków na dalsze prace nad projektami. Zapewnił, że jeśli nie uda się pozyskać środków z UE, wówczas prace będą finansowane z budżetu państwa.

Wyjaśnił, że resort odebrał niektóre elementy tego projektu, ale zaznaczył, że "nie ma żadnej koordynacji pomiędzy tymi fragmentami". Powiedział, że być może na przełomie 2017 i 2018 roku uda się uruchomić projekt elektronicznej recepty.(pap)
Dowiedz się więcej z książki
Pozyskiwanie kapitału na innowacyjne przedsięwzięcia w opiece zdrowotnej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł