Organizacje te 21 lipca 2016 roku zorganizowały w sejmie konferencję prasową oraz debatę dotyczącą projektu zmian w ustawie refundacyjnej wyrobów medycznych. 
„Proponowane niejasne zapisy oraz dołączenie wyrobów medycznych do zasad refundacji leków, doprowadzą do wprowadzenia odpłatności za sprzęt medyczny, zmniejszenia jego dostępności, jak również wprowadzenia na rynek sprzętu niskiej jakości” – stwierdzili organizatorzy spotkania.

Według poseł Lidii Gądek proponowane zmiany budzą duże zaniepokojenie zarówno wśród pacjentów jak i personelu medycznego. - Może to doprowadzić do zmniejszenia dostępności sprzętu, a także do zmniejszenia puli refundacyjnej na leki – stwierdziła poseł.

Swoje stanowisko odnośnie proponowanych zmian wyraziło kilkanaście fundacji zrzeszających pacjentów, którzy na co dzień korzystają z wyrobów medycznych.
- Fundacja STOMAlife walcząca z wykluczeniem społecznym stomików, głęboko zaniepokojona zmianami zaproponowanymi w nowym projekcie ustawy refundacyjnej zwróciła się ze swoimi obawami w liście otwartym do najwyższych władz państwowych w tym Prezydenta RP, Premiera RP oraz posłów i senatorów – mówi Dorota Minta, prezes Fundacji.

Koszty i dostępność sprzętu

Jak wynika ze stanowiska Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie proponowanych zmian projektodawca wprost wskazuje, że celem projektowanych zmian jest ograniczenie wydatków  na refundację wyrobów medycznych i racjonalizacja tych wydatków. „Podobne założenia leżały  u podstaw wprowadzenia obecnego systemu refundacji leków. Po wprowadzeniu obecnego systemu refundacji leków znacząco wzrosły wydatki ponoszone przez pacjentów na leki. Powyższe uzasadnia obawy, że podobny skutek – w postaci zwiększenia poziomu współpłacenia pacjentów korzystających z wyrobów medycznych – przyniosą projektowane zmiany” – stwierdza NRL.

Obecnie obowiązujące kwoty refundacji już teraz nie pozwalają pacjentom na swobodne korzystanie z odpowiedniej liczby sprzętu. W przypadku stomików, chorzy bezpłatnie otrzymują jeden worek stomijny dziennie, jednak faktycznie mogą potrzebować nawet do trzech zmian w ciągu dnia. 

Co więcej, należy pamiętać, że niewłaściwie dobrany sprzęt lub jego niewystarczająca liczba oraz niska jakość mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak: martwica, przetoki, przepuklina okołostomijna, bolesne odparzenia i rany. W skrajnych przypadkach leczenie powikłań wymaga leczenia ambulatoryjnego, a nawet szpitalnego, co generuje dodatkowe koszty dla budżetu. 

- Warto podkreślić, że często są to koszty znacznie wyższe aniżeli te, które przeznaczone zostałyby na refundację – mówi Magdalena Piegat z Fundacji STOMAlife. Niektóre objęte refundacją wyroby, tak jak między innymi akcesoria stomijne są produktami jednorazowego użytku, a ich stosowania nie można przerwać ani zastąpić niczym innym. Pacjent musi być zaopatrzony we właściwe produkty przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Zapewnienie ciągłości bezpłatnego dostępu do sprzętu wysokiej jakości jest koniecznością w walce pacjentów o zachowanie godnego życia. Tylko pełna refundacja sprzętu umożliwi osobom niepełnosprawnym dalsze aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jest to szczególnie ważne dla osób będących w ciężkiej sytuacji życiowej Należy pamiętać, iż w wielu przypadkach są to osoby z wieloma chorobami przewlekłymi, których leczenie obciąża budżet pacjenta – podkreśla Fundacja.

W Polsce żyje obecnie blisko 40 000 stomików, a co roku wykonuje się około 6 000 zabiegów wyłonienia kolejnych stomii. Większość pacjentów stomijnych zarabia poniżej średniej krajowej, jest na emeryturze lub rencie bądź pozostaje bez pracy w wyniku wykluczenia społecznego związanego  z chorobą, a co za tym idzie boryka się z problemami finansowymi. Większość osób z wyłonioną stomią to pacjenci onkologiczni (ponad 63 procent), seniorzy lub też osoby, które chorują od dziecka.


Utrudniony dostęp do aparatów słuchowych

Niekorzystne zmiany dotkną również osoby niedosłyszące. Zmiany w refundacji spowodują, że zakup aparatów słuchowych w dużym stopniu będzie musiał zostać sfinansowany z kieszeni pacjentów. 

Jak mówi Krzysztof Kotyniewicz – sekretarz zarządu Polskiego Związku Głuchych, związek stoi na stanowisku, iż proponowane zmiany ustawy o refundacji leków oraz wyrobów medycznych są niezbędne aby unormować system dopłat i zniwelować patologie, które powodują,  iż pomoc nie dociera do osób najbardziej potrzebujących, a często jest niewłaściwie wykorzystywana. Zmiany w ustawie nie mogą jednak prowadzić do zawężenia możliwości doboru sprzętu medycznego niezbędnego dla pacjenta. Należy je przeanalizować pod kątem dobra pacjentów, z których dużą` część stanowią osoby z chorobami przewlekłymi, w tym osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Sytuacja życiowa i finansowa takich osób powinna zawsze być brana pod uwagę w ocenie skutków wprowadzanych regulacji.”


Magdalena Okoniewska
Źródło: STOMAlife

 [-OFERTA_HTML-]