Fizjoterapeuta nie może wykonać zabiegu nie zleconego przez lekarza
Pytanie
Pacjent ma zlecone zabiegi fizjoteraputyczne. Ze względu na choroby współistniejące, jednego zabiegu nie można mu wykonać. Pacjent twierdzi, że podczas konsultacji z lekarzem wspominał o tym fakcie, ale lekarz mimo wszystko zlecił mu taki zabieg.
Czy w takiej sytuacji mgr fizjoterapii może zamiast tego zabiegu (zlecić) wykonać inny?
Jeśli tak, to czy musi konsultować ten fakt z lekarzem kierującym pacjenta na zabiegi?
Odpowiedź
Wykonanie zabiegu wymagającego uprzedniej oceny stanu zdrowia pacjenta uwarunkowane jest treścią zlecenia lekarskiego, z tym jednak zastrzeżeniem, iż w przypadku dostrzeżenia przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu fizjoterapeuta ma prawo odmówić jego wykonania, do czego jest uprawniony i zobowiązany z uwagi na ogólne zasady odpowiedzialności za ewentualne spowodowanie szkody na osobie, dotyczące każdego człowieka. Nie może natomiast, dokonując własnej diagnozy, wykonać innego zabiegu, nie zleconego przez lekarza.
Uzasadnienie
W polskim systemie prawa brak obecnie, mimo trwających prac legislacyjnych, ustawy o zawodach medycznych jak również ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, które określić mają między innymi zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty jako zawodu medycznego, w tym zakres uprawnień i samodzielności zawodowej fizjoterapeuty.
Obecnie obowiązujące przepisy nie określają w sposób jednoznaczny trybu wykonywania badań fizykalnych i diagnozowanie schorzeń przez fizjoterapeutów. W odniesieniu do diagnozy funkcjonalnej, zapisy dotyczące uprawnień w tym zakresie pojawiają się dopiero w projekcie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz o zmianie innych ustaw (druk sejmowy nr 3001), który w art. 4 wprowadza szczegółowy wykaz czynności zawodowych fizjoterapeuty w ramach poszczególnych zadań zawodowych i odpowiadający im poziom wykształcenia, niezbędny do ich wykonywania.
Zwraca jednak uwagę, iż zgodnie z art. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - dalej u.z.l.l.d. badanie stanu zdrowia oraz rozpoznawanie chorób zastrzeżone zostały dla zawodu lekarza. Wynika stąd, iż diagnozowanie schorzeń w polskim systemie prawa zastrzeżone jest w chwili obecnej dla lekarzy.
W tym stanie rzeczy należy przyjąć, iż wykonanie zabiegu wymagającego uprzedniej oceny stanu zdrowia pacjenta uwarunkowane jest treścią zlecenia lekarskiego, z tym jednak zastrzeżeniem, iż w przypadku dostrzeżenia przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu fizjoterapeuta ma prawo odmówić jego wykonania, do czego jest uprawniony i zobowiązany z uwagi na ogólne zasady odpowiedzialności za ewentualne spowodowanie szkody na osobie, dotyczące każdego człowieka. Nie może natomiast, dokonując własnej diagnozy, wykonać innego zabiegu, nie zleconego przez lekarza, a to z uwagi na przytoczony wyżej art. 2 u.z.l.l.d.
Nadmienić można, iż o ile świadczenie takie wykonywane byłoby w ramach umowy o udzielanie świadczeń finansowanych ze środków publicznych, płatnik odmówiłby pokrycia kosztów takiego zabiegu, z uwagi na treść art. 59 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uzależniającego sfinansowanie takiego świadczenia od wystawienia odpowiedniego skierowania przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Czytaj inne komentarze tej autorki:
Udostępnienie dokumentacji medycznej nie wymaga zwolnienia z tajemnicy lekarskiej >>>
Inspektor ochrony radiologicznej podlega kierownikowi podmiotu leczniczego >>>
Podmioty bez kontraktu z NFZ nie muszą prowadzić list oczekujących>>>
Iwona Kaczorowska-Kossowska
Radca prawny. W 1995 roku ukończyła wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie w 2001 roku aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Zawód radcy prawnego wykonuje od 2001 roku. Specjalizuje się w prawie medycznym i farmaceutycznym, w szczególności w zakresie kontaktów lekarz-pacjent i negocjacjach umów i porozumień w sprawach związanych z prowadzeniem podmiotów leczniczych, praktyk lekarskich i aptek. Należy do Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, jest prezesem zarządu Fundacji Law4Med, która zajmuje się prawnym wspieraniem środowiska medycznego. Prowadzi Kancelarię Prawa Medycznego i Farmaceutycznego w Gdyni. Współpracuje z Okręgową Izbą Lekarską w Gdańsku, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szpitali Prywatnych, organizacjami pracodawców i pracowników ochrony zdrowia.
Żeby widzieć komentarze musisz:
- być zalogowanym do Facebooka
- mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
- korzystać z przeglądarki Chrome