Prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz proponowała weryfikację list pacjentów przypisanych do lekarzy POZ i rezygnację z płacenia stawki kapitacyjnej za te osoby, których uprawnień do świadczeń nie potwierdza system eWUŚ. Zapowiadała ponadto, że zamiast dotychczasowego systemu opartego na stałej stawce kapitacyjnej wprowadzony będzie system mieszany - czyli oprócz stałej stawki NFZ zapłaci dodatkowo za niektóre zrealizowane świadczenia np. bilanse dzieci. Lekarze POZ wyrażali obawy, że po weryfikacji zmniejszą się listy ich pacjentów, a w związku z tym zmniejszy się finansowanie.
W środę biuro komunikacji społecznej NFZ poinformowało PAP, że opublikowane zostało zarządzenie ws. określania warunków zawierania umów w zakresie POZ na 2014 r.
"Informujemy, że Narodowy Fundusz Zdrowia uwzględnił stanowisko Ministra Zdrowia i utrzymał zasady udzielania, finansowania i rozliczania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej na 2014 rok" - podkreśliło biuro w komunikacie.
Jak zaznaczono, "jedyne wprowadzone zmiany dotyczą umożliwienia pobrania przez położną podstawowej opieki zdrowotnej materiału cytologicznego w ramach realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy oraz zwiększenia poziomu finansowania czynności pielęgniarki szkolnej".
Oznacza to, że sposób finansowania POZ w 2014 r. nie zmieni się.
Prezes NFZ zapowiadała jeszcze w grudniu ubiegłego roku, że zaproponuje nowe warunki finansowania POZ po pierwszych miesiącach działania systemu eWUŚ i analizie uprawnień pacjentów do świadczeń w odniesieniu do list pacjentów zadeklarowanych do lekarzy POZ. We wrześniu tego roku projekt zarządzenia trafił do zaopiniowania przez stronę społeczną. Przewidywał że fundusz nie będzie płacił za pacjentów wykazanych w systemie eWUŚ jako nieubezpieczeni.
Zgodnie z projektem oprócz stawki kapitacyjnej, lekarze i pielęgniarki POZ otrzymywaliby ponadto dodatkowe pieniądze za niektóre porady, np. za bilans zdrowia dziecka – 20 zł, za poradę pielęgniarską w profilaktyce otyłości – 12 zł.
Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Porozumienia Zielonogórskiego wyrażali opinie, że system eWUŚ nie jest źródłem wiarygodnych danych o aktualnym stanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych i część pacjentów oznaczonych w eWUŚ na czerwono faktycznie jest ubezpieczona. Jak oceniali, w skali kraju system eWUŚ nie wykazuje uprawnień około 2,5 mln Polaków. Wyrażali też obawy, że NFZ nie płacąc za osoby niewykazane w systemie eWUŚ, zabierze więcej, niż odda finansując dodatkowe świadczenia. Część lekarzy zapowiadała, że w związku z tym nie podpisze umów na 2014 r. na nowych zasadach.
System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), który zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2013 r., umożliwił placówkom służby zdrowia (mającym umowy z NFZ) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych i szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada uprawnienia.