Wstępne ustalenia raportu FDA, o którym pisze w środę portal BBC News mówią, że papierosy mentolowe nie odbiegają szkodliwością od zwykłych, jednak w ich przypadku rozpoczęcie palenia jest łatwiejsze, a rzucenie - trudniejsze.
"Papierosy mentolowe stanowią ryzyko dla zdrowia publicznego większe, niż w przypadku nie mentolowych" - głosi opublikowany we wtorek raport FDA oparty na badaniach naukowych. Dane wskazują, że młodzież może częściej zaczynać palenie, jeśli sięga po papierosy mentolowe.
FDA wezwała przedstawicieli przemysłu tytoniowego, promotorów zdrowia oraz społeczeństwo do wyrażenia swojej opinii na ten temat.
- Papierosy mentolowe budzą ważne pytania dotyczące zdrowia publicznego. Wkład opinii publicznej pomoże nam w podjęciu bardziej świadomych decyzji w tej ważnej kwestii - powiedziała przedstawicielka FDA Margaret Hamburg, cytowana przez "Financial Times".
Choć w ostatnich latach Amerykanie palą mniej, popularność papierosów mentolowych rośnie, zwłaszcza wśród młodzieży - świadczą dane resortu zdrowia USA.
Murray Kessler, szef producenta papierosów mentolowych Lorillard, podkreślił komentując raport FDA, że zdaniem tej firmy badania "wskazują, iż papierosy mentolowe mają takie same skutki dla zdrowia, jak nie mentolowe".
Analityczka banku Wells Fargo, Bonnie Herzog oceniła zaś, że opublikowana we wtorek ocena FDA jest łagodniejsza niż w przeszłości, co znaczy, że do całkowitego zakazu papierosów mentolowych zapewne nie dojdzie.
FDA wypowiedziała się w sprawie papierosów mentolowych w czasie, gdy Parlament Europejski zbliża się do głosowania ws. projektu dyrektywy tytoniowej, przewidującej zakaz sprzedaży papierosów slim, jak i mentolowych w UE. Dyrektywie sprzeciwia się Polska, która jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim, co do ilości producentem tytoniu w UE.