Rada podkreśla, że kosmetyki powinny pozostać w aptekach, ponieważ służą ochronie, pielęgnacji, utrzymaniu czystości ciała lub uzupełnieniu procesu terapeutycznego, a także z uwagi na drogę podania  - zewnętrzne powierzchnie ciała: skóra, włosy, wargi, paznokcie, zewnętrzne narządy płciowe, zęby i błona śluzowa.

Naczelna Rada Aptekarska zwraca uwagę, że podjęcie decyzji o wycofaniu kosmetyków z aptek, będzie skutkowało przesunięciem tej grupy produktów do obrotu pozaaptecznego, w tym do sklepów ogólnodostępnych.

Tymczasem obecnie prozdrowotne kosmetyki znajdujące się w aptekach w większości nie są dostępne w obrocie pozaaptecznym. Jak wynika z danych posiadanych przez Naczelną Radę Aptekarską około 90 procent kosmetyków będących przedmiotem obrotu w aptekach nie jest obecnie dostępnych w obrocie pozaaptecznym.

„Rozwój przemysłu kosmetycznego oraz bardzo częste, bezkrytyczne dążenie współczesnego człowieka do uzyskania szybkiego efektu, mogą sprzyjać wprowadzaniu do obrotu kosmetyków, których producenci nie przywiązują odpowiedniej wagi do ochrony zdrowia osób z nich korzystających. Kosmetyki przeznaczone do obrotu w aptekach stanowią szczególną z punktu widzenia wymogów prozdrowotnych, kategorię produktów, które nie tylko nie mogą szkodzić zdrowiu, ale powinny realizować cele w zakresie ochrony zdrowia” – argumentują farmaceuci.

Rada przypomina także, iż apteki ogólnodostępne od początku swojego istnienia prowadziły i prowadzą obrót kosmetykami. Ustawa z 10 października 1991 roku o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i Inspekcji Farmaceutycznej (Dz. U. Nr 105, poz. 492) posługiwała się pojęciem środków kosmetyczno-medycznych.

 [-OFERTA_HTML-]



Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami prawa, nie każdy kosmetyk może być przedmiotem obrotu w aptece. Stosownie do art. 86 ust. 8 w zw. z art. 72 ust. 5 pkt 3 ustawy z 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne (t. j. Dz.U. z 2008, Nr 45, poz. 271, z późn. zm.), apteka może prowadzić obrót wyłącznie kosmetykami, które nie służą upiększaniu i perfumowaniu.

Natomiast uwzględniając definicję kosmetyku, zawartą w art. 2 ust. 1 ustawy z 30 marca 2001 roku o kosmetykach (t. j. Dz.U. z 2013, poz. 475, z późn. zm.), a także normę wyłączającą określoną grupę kosmetyków z obrotu w aptekach, stwierdzić należy, że kosmetyki dopuszczone do obrotu w aptekach stanowią wąską, bardzo specyficzną kategorię produktów. Obejmuje ona jedynie te kosmetyki, których wyłącznym lub podstawowym celem jest ochrona, pielęgnacja lub utrzymanie czystości ciała człowieka.

Źródło: www.nia.org.pl