Profesor Rasi przedstawi oświadczenie przed Komitetem ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego 13. października 2015. Nowy Dyrektor Zarządzający zostanie mianowany po tej sesji.

- Musimy sprostać oczekiwaniom pacjentów odnośnie dostępu do nowych i bezpiecznych opcji leczenia. Oznacza to, że procedura dopuszczania leków nie tylko będzie wspierana na wczesnym etapie rozwoju i badań, ale będziemy dążyć do tego aby umożliwić jak najlepsze wykorzystanie rzeczywistych danych przez cały cykl życia produktów leczniczych – powiedział po ogłoszeniu nominacji profesor Rasi.

Pełniący obowiązki Dyrektora Zarządzającego, Andreas Pott, będzie kontynuował zarządzanie działalnością EMA I prawnie ją reprezentował do czasu oficjalnego podjęcia obowiązków przez Dyrektora Zarządzającego. 

Europejska Agencja Leków EMA (European Medicines Agency) to agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Londynie. Poprzednio występowała pod nazwą EMEA. Została utworzona w 1993 roku na podstawie Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2309/93. Agencja zapewnia koordynację oceny i nadzoru produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych na całym terytorium Unii Europejskiej.

W 2014 roku Europejska Agencja Leków rekomendowała 102 nowe produkty lecznicze w celu dopuszczenia ich do obrotu, były wśród nich produkty stosowane u ludzi (82) oraz u zwierząt (20). Liczba wniosków dotyczących leków sierocych wzrosła o 63 procent, a dotyczących produktów leczniczych dla ludzi o 16 procent w stosunku do roku 2013.

Czytaj: EMA: 102 produkty lecznicze rekomendowane w roku 2014>>>

Źródło praktycznej informacji na temat prawa farmaceutycznego oraz wynikających z niego obowiązków właścicieli aptek stanowi produkt LEX Apteka. Udostępnia on również komentarze ekspertów, a także daje możliwość zadawania pytań.

LEX Apteka można bezpłatnie przetestować: www.produkty.lex.pl/apteka