W aktualnym stanie prawnym dokumentacja medyczna może być prowadzona w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej do dnia 31 lipca 2014 roku. Po tym dniu wszystkie podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych są zobowiązane do prowadzenia wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

Biorąc pod uwagę skalę tego przedsięwzięcia oraz zróżnicowany stopień informatyzacji poszczególnych podmiotów, zaproponowano wydłużenie okresu przejściowego, w którym będą funkcjonować równolegle zarówno papierowa, jak i elektroniczna dokumentacja medyczna – do dnia 1 sierpnia 2017 roku.

Zdaniem posłów, wydłużenie okresu przejściowego pozwoli wszystkim podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych na kompleksowe przygotowanie procesu wdrożenia, w tym przeprowadzenie niezbędnych zmian w systemach informatycznych i szkoleń dla pracowników, oraz optymalne, z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej, rozłożenie kosztów zmian, w tym możliwość pozyskania środków finansowych na ich wprowadzenie.

Zmiany w ustawie z 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 113, poz. 657 z późn. zm.) mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia nowelizacji.

Opracowanie: Ewelina Wójcik RPE WK