W trakcie spotkania omówiono m.in kwestię obowiązku posiadania dodatkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu zdarzeń medycznych. Jak zapewnił Wiceminister Zdrowia Sławomir Neumann ministerstwo pracuje nad odłożeniem w czasie obowiązku posiadania polisy o co najmniej rok (dyskutuje się także o dwóch latach). Intencją resortu jest odczekanie, aż pojawi się konkurencja na rynku ubezpieczeń. Zapisy o odłożeniu tego obowiązku są w założeniach do dwóch aktów prawnych, ale Ministerstwo na nadzieję, że szybką ścieżka legislacyjną uda się uchwalić przepisy na czas.
Rozmawiano również o finalnym kształcie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Minister zaznaczył, że w nowelizacji priorytetem dla niego jest utrzymanie możliwości aneksowania umów, gdyż ze względu na brak rozporządzeń koszykowych kontraktowanie byłoby szybkie i chaotyczne, a tego chce uniknąć.
Ponadto omówiono m.in kwestię sytuacji finansowej NFZ oraz aneksowania umów, a także zwrócono uwagę na problem nadwykonań i wyceny świadczeń. Biorący udział w spotkaniu Wiceprezydent Pracodawców RP zwrócił jeszcze uwagę na problemy szpitali związane z przesunięciami środków pomiędzy zakresami w ramach zawartego kontraktu z dyrekcją Oddziału NFZ.
W ostatnim punkcie porządku obrad Ministerstwo Zdrowia podało listę 20 ustaw nad którymi pracuje resort. Wśród nich są m.in. ustawa wdrażająca dyrektywę transgraniczną, ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, podziale NFZ, zdrowiu publicznym i szpitalach klinicznych, zmiany w zakresie POZ i lekarzu rodzinnym oraz założenia do ustawy o ratownictwie medycznym.
Co istotne, Ministerstwo planuje odłożyć obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej do 2016 r.