Środowisko medyczne poszukuje nowatorskich rozwiązań żywieniowych, które ułatwią nabywanie tolerancji na wczesnych etapach marszu alergicznego, ponieważ "dzieci z alergią na mleko krowie są bardziej narażone na występowanie innych objawów alergii" - powiedział dr Berni Canani, profesor nadzwyczajny w dziedzinie pediatrii Uniwersytetu w Neapolu i główny badacz Europejskiego Laboratorium ds. Badań Chorób Wywołanych Produktami Żywnościowymi, podczas dwudniowego wydarzenia organizowanego przez firmę Mead Johnson Nutrition.

Spotkanie pt. "Długoterminowe nowe postępowanie żywieniowe w alergii na mleko krowie; Zmiana struktury mikrobiomu" (ang. "Long Term of New Dietary Management of CMA; Engineering the Microbiome") rozpoczęło się dziś, 21 kwietnia 2017 roku, w Rotterdamie. Na konferencji z udziałem wielu specjalistów medycznych, prowadzonej przez ekspertów w dziedzinie pediatrii i żywienia, podkreślono znaczenie przełomowych innowacji, których celem jest ułatwienie nabywania tolerancji na mleko krowie we wczesnym stadium choroby.

Jedno z ostatnich odkryć w tej dziedzinie zostało przedstawione przez dr Roberto Berni Canani, który wyjaśnił, że wraz z zespołem niedawno "stwierdzili, że preparat zawierający zhydrolizowaną w znacznym stopniu kazeinę i L. rhamnosus GG zmniejsza częstość występowania innych objawów alergicznych oraz zwiększa odsetek dzieci z nabytą tolerancją w 12., 24. i 36. miesiącu", co mogłoby się przyczynić do zmniejszenia częstości występowania objawów alergicznych u dzieci z CMA.

Według dr Adama Foxa, konsultanta pediatrycznego i alergologa w Szpitalu Guy´s & St. Thomas´ w Londynie, który prowadził sesję dotyczącą rozwoju sposobów postępowania w CMA, "Zmiany - w leczeniu objawów alergicznych - zachodzą dzięki lepszemu zrozumieniu podstawowych mechanizmów nabywania tolerancji oraz pojawiającym się danym klinicznym dotyczącym metod postępowania, które mogą mieć na nią wpływ".

Dr Gigi Veereman, profesor Wolnego Uniwersytetu w Brukseli oraz konsultantka w dziedzinie gastroenterologii i żywienia dzieci Uniwersyteckiego Szpitala w Brukseli, przestawiła zalecenia dotyczące postępowania w alergii na mleko krowie. Zgodnie z najskuteczniejszymi metodami, opartymi na dowodach, podkreśliła znaczenie stosowania preparatów aminokwasowych i preparatów o wysokim stopniu hydrolizy (odpowiednio AFF i EHF), wskazując, że preparat EHF należy wprowadzać w celu stymulowania nabycia tolerancji, aby następnie móc znowu wprowadzić mleko krowie. Dr Veereman podkreślała, że w każdym przypadku "kluczowe znaczenie ma ścisła obserwacja kliniczna".

Prelegenci zachęcali uczestników do wprowadzania tych innowacji żywieniowych i działania w kierunku skuteczniejszego leczenia marszu alergicznego, ale także wezwali do ujednolicenia zaleceń w obszarach, w których brakuje wytycznych. "Istnieje ogromna potrzeba jasnego określenia objawów, kategorii i sposobów leczenia" - powiedział dr Neil Shah, pediatra gastroenterolog w szpitalu Great Ormond Street Hospital i starszy wykładowca na Uniwersytecie Katolickim w Leuven.

Źródło informacji: Enmedica/Centrum Prasowe PAP