Duży projekt  rządowej noweli ustaw zdrowotnych, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek podczas Sejmowej Komisji Zdrowia, przewiduje zmiany w zakresie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Minister zdrowia chce, aby powstała aplikacja, którą pacjent będzie mógł zainstalować na smarfona, a służąca do odbierania elektronicznych recept i skierowań.

Zobacz procedurę w LEX: Wystawienie recepty elektronicznej >

E-recepta w aplikacji

- Dzisiaj odbywa się to za pomocą SMS lub maila. Chcemy, aby to było też możliwe za pośrednictwem aplikacji. Ale nie ma obaw, ochrona danych osobowych pacjenta będzie zachowana. Dane będą mogły być przetwarzane wyłącznie w celu prezentacji recepty lub skierowania w tej aplikacji - mówił w Sejmie Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Wskazał, że w aplikacji obok tej recepty nie będzie można prezentować żadnej reklamy. To będzie wprowadzony jasny cel przetwarzania danych. Złamanie tych przepisów będzie oznaczało narażenie się na sankcje karne - zaznaczył.

Czytaj w LEX: Teleporady - co można w ramach umowy z NFZ >

Aby skorzystać z możliwości otrzymywania powiadomień na aplikację, użytkownik potwierdzi tę wolę za pomocą profilu zaufanego. To będzie zabezpieczało dostęp do danych. Każdorazowo będzie to wymagało zgody pacjenta.

Czytaj w LEX: Zasady przepisywania bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży >