Tak samo postąpią w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że lek może zostać wykorzystany w celach pozamedycznych, powodujących zagrożenie dla zdrowia i życia.
O podjęcie działań zwalczających problem używania przez dzieci leków w celach niemedycznych, Rzecznik Praw Dziecka wielokrotnie apelował do Ministra Zdrowia oraz informował Parlament. Nowe przepisy częściowo realizują postulaty Rzecznika w tym zakresie.
- Jestem zadowolony z wchodzących w życie przepisów, jednak problem w mojej ocenie został rozwiązany częściowo. Jako Rzecznik Praw Dziecka jestem zdania, że odpowiedzialność za zakup i zażywanie każdego leku, nie tylko zawierającego substancje psychoaktywne, decyzję może w pełni wziąć na siebie jedynie osoba dorosła, zdająca sobie sprawę z możliwych negatywnych skutków stosowania tych produktów. Czekam na dalsze dobre decyzje resortu w tym zakresie – mówi Marek Michalak.
Przepisy ograniczają również możliwość wwożenia do Polski środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych. Pozwoli to ograniczyć dostęp do tzw. dopalaczy. Zakaz przywozu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych będzie egzekwowany przez Służbę Celną.
Nowe przepisy wprowadziła znowelizowana ustawa z 24 kwietnia 2015 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.