Takie zapisy przewiduje projekt rządowego projektu ustawy o jawności życia publicznego, który na razie nie jest procedowany.

„ Ustawa przewiduje surowe kary za niedopełnienie określonych w niej obowiązków, a odpowiedzialność dyrektorów szpitali będzie odpowiedzialnością osobistą – podkreśla Tomasz Karkowski w komentarzu praktycznym „Działania antykorupcyjne w ochronie zdrowia i systemy zarządzania działaniami antykorupcyjnymi w postaci PN-ISO 3700”, który ukazał się w LEX Ochrona Zdrowia. - Jeśli dyrektor nie wdroży lub nie będzie stosował nieodzownych rozwiązań, a alternatywnie zastosowane przez niego rozwiązania zostaną uznane za fasadowe, będzie podlegał karze grzywny. Jeżeli osobie zatrudnionej w szpitalu zostaną postawione zarzuty popełnienia przestępstwa o charakterze korupcyjnym, szef CBA zainicjuje kontrolę w szpitalu”.

 

Jak podkreśla mecenas Karkowski zgodnie z projektem nowej ustawy o jawności życia publicznego „dyrektor każdego podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą będzie zobowiązany do przeprowadzenia mapowania ryzyka korupcji w swojej jednostce”.

„ Niezbędne będzie jednak wskazanie stanowisk, które są najbardziej narażone na sytuacje o charakterze korupcyjnym, oraz wprowadzenie odpowiednich rozwiązań ograniczających ich wystąpienie – czytamy w komentarzu praktycznym Tomasza Karkowskeigo w LEX Ochrona Zdrowia. - Kierownik jednostki powinien w szczególności zatroszczyć się o przygotowanie raportu, w którym zostaną wymienione rozwiązania pomagające je zminimalizować. Orientacja w najbardziej zagrożonych obszarach działalności szpitala pozwoli lepiej zarządzać ryzykiem korupcyjnym. Ponadto w szpitalach powinien zostać wdrożony system anonimowego zgłaszania nieprawidłowości, co pozwoli na wcześniejsze wykrycie popełnionych przestępstw korupcyjnych oraz ich zgłoszenie do odpowiednich organów ścigania, a z kolei takie działanie umożliwi zwolnienie dyrektora szpitala z odpowiedzialności za naruszenia”.

Więcej na temat procedur antykorupcyjnych w ochronie zdrowia czytaj tutaj>>