Uaktualnianiem informacji oraz wydawaniem zaleceń dotyczących składu antygenowego szczepionek przeciw grypie, zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według danych NIZP-PZH od września 2015 roku na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 4 035 178 osób, co oznacza prawie 7 procent więcej niż w sezonie poprzednim. Hospitalizacji wymagało aż 32 procent więcej, bo aż 16 041 osób. 

O ciężkim przebiegu grypy w poprzednim sezonie świadczy jednak przede wszystkim ilość zgonów odnotowanych z powodu grypy i jej powikłań, było to 140 przypadków, głownie z powodu wzrostu liczby zarażeń wirusem grypy A/H1N1, który był dominujący.

Grypa i jej powikłania szczególnie groźne są dla osób z grup ryzyka, do których zalicza się osoby chorujące przewlekle, dzieci, seniorów oraz kobiety w ciąży. Jednakże zachorować może każdy,  a nawet 33 procent przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nie zdając sobie sprawy z choroby, możemy być źródłem zagrożenia dla naszych najbliższych. Najlepszym okresem na szczepienie jest czas od września do grudnia. 

- Coroczne szczepienia uodporniają nasz organizm na wszystkie występujące w szczepionce typy wirusa grypy. Regularne szczepienie chroni w szczególności przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłanymi grypowymi” – powiedział profesor dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Grypa jest bardzo często lekceważona przez pacjentów. Szczepienia to realna korzyść, dzięki której można uniknąć kosztów związanych z leczeniem grypy i jej powikłań oraz zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu powikłań pogrypowych. 

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. 

Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. 

Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu.


Źródło: Procontent Communication