Zgodnie z treścią § 2 ust. 3 rozporządzenia w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia skierowania na wstępne badania lekarskie dzieci i młodzieży do ukończenia 21 roku życia wydaje lekarz POZ.
Skoro skierowanie to wydaje lekarz POZ, to czy też zostaje obciążony kosztami tych badań?
Zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, badania z zakresu medycyny sportowej realizowane są w ramach procedury wycenionej na 20 pkt.
Czy za wydanie skierowania, o którym mowa w § 2 ust. 3 rozporządzenia w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia, lekarz POZ zostanie obciążony kosztami?
Czy wypisując to skierowanie lekarz POZ powinien zaznaczyć, że jest ono płatne przez lekarza medycyny sportowej?


Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wydając skierowanie na wstępne badania lekarskie dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia, ubiegających się o wydanie orzeczenia o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu nie zostaje obciążony kosztami tych badań. Skierowanie nie zawiera w takim przypadku adnotacji "płatne przez lekarza medycyny sportowej".

Zgodnie z treścią przepisu § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia (Dz. U. Nr 139, poz. 1134) orzeczenia lekarskie o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu wydaje się po przeprowadzeniu wstępnych badań lekarskich dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia, okresowych badań lekarskich dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia, uprawiających określoną dyscyplinę sportu, oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia a także kontrolnych badań lekarskich dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia, uprawiających określoną dyscyplinę sportu, oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia, którzy podczas uprawiania określonych dyscyplin sportu doznali urazów, w tym urazu głowy, zmian przeciążeniowych, utraty przytomności lub porażki przez nokaut. Jak stanowi § 2 cytowanego rozporządzenia Ministra Zdrowia badania takie przeprowadza lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, a w odniesieniu do niepełnosprawnych badania te może także przeprowadzić lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Co istotne, zgodnie z przyjętą przez normodawcę regułą, skierowanie na badania, o których mowa wyżej wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

W tym miejscu wskazać należy, iż zgodnie z brzmieniem załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. Nr 139, poz. 1142 z późn. zm.) "WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH W PRZYPADKU PORAD SPECJALISTYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI" porada specjalistyczna z zakresu medycyny sportowej obejmuje swoim zakresem badania ogólne, specjalistyczne i diagnostyczne tj.: pomiary antropometryczne, ogólne badania lekarskie, badania ortopedyczne, test wysiłkowy, przegląd stomatologiczny, badania elektrokardiograficzne, badanie ogólne moczu z oceną mikroskopową osadu, odczyn opadania krwinek czerwonych, morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym, konsultację laryngologiczną, konsultację okulistyczną, konsultację neurologiczną, badanie elektroencefalograficzne, oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi, badania radiologiczne odcinka szyjnego kręgosłupa, badania radiologiczne odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz badania pirometryczne oraz inne badania i konsultacje jeśli okażą się konieczne.

Co istotne, po myśli przepisu § 15 zarządzenia Nr 62/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ustalone zostały liczby punktów odpowiadające poszczególnym typom porad. I tak porada kompleksowa wyceniona została na 9 punktów, porada recepturowa – na 2 punkty, porada specjalistyczna – na 4 punkty a porada zabiegowo-diagnostyczna – zgodnie z załącznikiem nr 5 do cytowanego zarządzenia. Jak stanowią zaś normy wyrażone w załączniku nr 5 "KATALOG PORAD ZABIEGOWO-DIAGNOSTYCZNYCH" porada specjalistyczna będąca wstępną kompleksową kwalifikacją do uprawiania sportu i obejmująca pakiet świadczeń określonych w odrębnych przepisach rozliczanych co 2 lata w stosunku do danego świadczeniobiorcy, niezależnie od podmiotu wykonującego, wyceniona została na 20 punktów.

Uwzględniając powyższe, to jest wyodrębnienie i zakres porady specjalistycznej z zakresu medycyny sportowej obejmujący badania ogólne, specjalistyczne oraz diagnostyczne a także wycenę wstępnej kompleksowej kwalifikacji do uprawiania sportu dokonaną przepisami zarządzenia nr 62/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 listopada 2009 r., wskazać należy, iż jest ona finansowana wyłącznie w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej kierujący na wstępne badania lekarskie prowadzone w celu wydania orzeczenia o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu nie ponosi kosztów ich wykonania. W żaden sposób nie można bowiem uznać, iż przedmiotowe badania są badaniami niezbędnymi do realizacji świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej – tylko takie zaś zobowiązany jest wykonywać i finansować lekarz POZ.


Artur Paszkowski