Odpowiedź:
Usługi sanitarne w postaci przewozu osoby z jednego miejsca zamieszkania do drugiego, bądź do domu pomocy społecznej zasadniczo nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.
Uzasadnienie
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. zwalnia się od podatku usługi transportu sanitarnego. Ponieważ ustawodawca na gruncie ustawy nie zdefiniował pojęcia transportu sanitarnego należy odwołać się do legalnej definicji z ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) – dalej u.ś.o.z. Stosownie do art. 5 pkt 33a u.ś.o.z. transport sanitarny oznacza przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu. Dodatkowo transport sanitarny winien być wykonywany przez odpowiednio do tego upoważnione podmioty. Najczęściej są to ambulanse obsługiwane przez specjalnie wyszkolone zespoły ratownicze, stanowiące część systemu udzielania pomocy w nagłych wypadkach. Powyższe oznacza, iż istotne jest czy są to faktycznie usługi transportu sanitarnego tj. transportu chorych lub rannych osób specjalistycznymi środkami transportu, wykonywane przez odpowiednio upoważnione podmioty.
W niniejszym opracowaniu powzięto założenie, iż transport nie odbywa się specjalistycznymi środkami transportu, osoby przewożone nie mają udzielanych świadczeń wymagających specjalnych warunków transportu i nie jest wykonywany przez odpowiednio upoważnione podmioty. Bowiem z treści pytania nie wynika, ani kto świadczy te usługi, ani na czyją rzecz, ani jakimi pojazdami odbywa się transport, a jedynie, iż przewożona jest osoba z miejsca zamieszkania do innego miejsca zamieszkania, bądź do domu pomocy społecznej. Stąd też na podstawie podanych w pytaniu informacji stwierdzić należy, iż wykonywany transport nie jest transportem o którym mowa w art. 5 pkt 33a u.ś.o.z. Bowiem nie odbywa się samochodami specjalnie ku temu przystosowanymi, które spełniają cechy techniczne i ilościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane oraz przez odpowiednio upoważnione podmioty.
Wobec powyższego usługi sanitarne w postaci przewozu osoby z jednego miejsca zamieszkania do drugiego, bądź do domu pomocy społecznej zasadniczo nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT. Jednocześnie jednak podkreślam, iż brak szczegółowych informacji uniemożliwia jednoznaczną odpowiedź.
Dodatkowo wskazać należy, iż jeżeli byłyby to usługi świadczone przez podmioty lecznicze albo na rzecz podmiotów leczniczych należałoby rozważyć możliwość zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 18-19 u.p.t.u. tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Wydaje mi się jednak, że tutaj trudno mówić o tym, by usługi te służyły profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (usługi medyczne). W tym kontekście wskazać należy, iż jeżeli głównym celem usługi nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania. Bowiem nie każda usługa w zakresie opieki medycznej podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług, lecz tylko taka usługa, która służy profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Tymczasem w niniejszym wypadku żaden z powyższych warunków nie został spełniony.
Jak wynika zatem z powyższego w zakresie transportu sanitarnego polegającego na przewozie osoby z dysfunkcją narządu ruchu z jednego miejsca zamieszkania do drugiego, bądź do domu pomocy społecznej nie wystąpi zwolnienie od podatku od towarów i usług. Jednocześnie w celu dokonania kompleksowej oceny konieczne byłoby podanie dodatkowych informacji tj. kto świadczy usługę sanitarną, na czyją rzecz, jakim środkiem transportu.
Monika Rubacha, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie
Odpowiedzi udzielono 22 grudnia 2014 r.