Odpowiedź:

Zgodnie z przepisem § 15 zarządzenia Nr 77/2015/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 listopada 2015 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna, świadczeniodawca udzielający świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej zapewnia dostępność do świadczeń lekarza POZ stanowiących przedmiot umowy, w dniach i godzinach określonych w części I załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 86), przestrzegając zasad organizacji udzielania świadczeń w nim określonych, zgodnie z harmonogramem pracy świadczeniodawcy. Już samo brzmienie przywołanego przepisu wskazuje, iż pomimo faktu składania przez świadczeniobiorcę deklaracji wyboru konkretnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (ale również i świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej), świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej mogą być udzielane na rzecz konkretnego pacjenta także i przez pozostałych lekarzy realizujących świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej u danego świadczeniodawcy. Powyższe wynika z jednej strony z przyjęcia przez świadczeniodawcę określonego harmonogramu czasu pracy, z drugiej zaś z konieczności zapewnienia świadczeniobiorcom nieograniczonego dostępu do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.

Uzasadnienie:

Jak stanowi § 9 ust. 6 zarządzenia Nr 77/2015/DSOZ, świadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej stanowiące przedmiot umowy o udzielanie świadczeń gwarantowanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, udzielane są osobiście przez osoby znajdujące się w wykazie osób, stanowiącym integralną część umowy.
Na marginesie tylko wskazać należy, iż konstrukcja prawna zakładająca składanie deklaracji do konkretnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zwłaszcza zaś w sytuacji, gdy świadczeniodawca realizuje umowę o udzielanie świadczeń gwarantowanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej zatrudniając kilku przynajmniej lekarzy, podkreśla tylko rolę deklaracji jako sposobu finansowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.
Co istotne również, wniosek przeciwny o niedopuszczalności wzajemnego zastępowania się lekarzy, nie znajduje żadnego uzasadnienia, tak literalnego, jak i celowościowego. Zgodnie z postanowieniami załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej “WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH LEKARZA PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI” świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w miejscu ich udzielania od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 8.00 a 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, zgodnie z harmonogramem pracy świadczeniodawcy. Jak stanowi zaś przepis art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 618 z późn. zm,), czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Przyjmując zatem hipotetycznie tezę o braku możliwości sprawowania opieki nad pacjentem przez innych również, niż lekarz wskazany w deklaracji wyboru, lekarzy, lekarz zatrudniony na podstawie umowy o pracę mógłby mieć trudności ze zorganizowaniem właściwej opieki nad świadczeniobiorcami.

Artur Paszkowski

Odpowiedzi udzielono 25.05.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Ochrona Zdrowia
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów