Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie

Jesteśmy szpitalem. Zwrócił się do nas adwokat z wnioskiem o wydanie kserokopii dokumentacji medycznej i załączył pełnomocnictwo. W treści pełnomocnictwa pacjentka upoważniła adwokata, jako osobę fizyczną, do „gromadzenia dokumentacji medycznej, w tym jej odbioru od podmiotów, które ją tworzą i przechowują”.

Czy upoważnienie do gromadzenia dokumentacji medycznej jest tożsame z dostępem do dokumentacji medycznej?

Czy wniosek taki można uwzględnić?

Odpowiedź:

Oświadczenie, w treści którego pacjent upoważnia adwokata do „gromadzenia” dokumentacji medycznej należy uznać za upoważnienie do dostępu do tej dokumentacji.

Uzasadnienie:

Artykuł 26 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 159 z późn. zm.) - dalej u.p.p., stanowi, iż podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 177 z późn. zm.) - dalej r.d.m., w § 8 r.d.m. przewiduje zaś obowiązek zamieszczenia w indywidualnej dokumentacji wewnętrznej lub dołączenia do niej oświadczenie pacjenta o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania dokumentacji, ze wskazaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej. Za wyjątkiem imienia i nazwiska osoby upoważnionej przepisy nie wymagają zatem zawarcia w upoważnieniu żadnych innych danych lub informacji. Co więcej, „upoważnienie”, o którym mowa w art. 26 u.p.p. stanowi odrębną instytucję stworzoną na potrzeby tej ustawy - nie jest to rodzaj pełnomocnictwa w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tak: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 13 lipca 2010 r. sygn. akt II SAB/Rz 29/10).

Upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej nie jest więc pełnomocnictwem w rozumieniu art. 96 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.) - dalej k.c., nie odnoszą się też do niego wymagania co do treści i formy pełnomocnictwa. Jest jednak niewątpliwie oświadczeniem woli, które zgodnie z art. 65 § 1 k.c. należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Jeśli więc z treści oświadczenia osoby uprawnionej wynika, iż jej wolą jest udostępnienie wskazanej osobie treści dokumentacji, oświadczenie takie należy uznać za upoważnienie w rozumieniu art. 26 ust 1 u.p.p. oraz § 8 pkt 2 r.d.m., bez względu na to, czy w jego treści zawarto zwrot „dostęp do dokumentacji”, czy jakikolwiek inny równoważny, świadczący o woli pacjenta.

Zatem oświadczenie, w treści którego pacjent upoważnia adwokata do „gromadzenia” dokumentacji medycznej należy uznać - w braku odmiennych wniosków płynących z treści tego oświadczenia - jako upoważnienie do dostępu do tej dokumentacji.

Iwona Kaczorowska-Kossowska, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie

Odpowiedzi udzielono 1.09.2015 r.