Czy unieważnienie postępowania konkursowego na stanowisko pielęgniarki oddziałowej w szpitalu jest równoznaczne z rozwiązaniem komisji konkursowej?
\\

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie

Czy unieważnienie postępowania konkursowego na stanowisko pielęgniarki oddziałowej w szpitalu jest równoznaczne z rozwiązaniem komisji konkursowej?

Odpowiedź:

Unieważnienie postępowania konkursowego na stanowisko pielęgniarki oddziałowej w szpitalu jest równoznaczne z rozwiązaniem komisji konkursowej.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 217 z późn. zm.) - dalej u.dz.l., w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą przeprowadza się konkurs na stanowisko pielęgniarki oddziałowej. Konkurs na to stanowisko ogłasza kierownik podmiotu leczniczego.

Szczegółową procedurę postępowania konkursowego określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą (Dz. U. poz. 182) - dalej r.k.s.k.

W myśl § 3 ust. 1 r.k.s.k. konkurs na stanowisko pielęgniarki oddziałowej przeprowadza komisja konkursowa powołana przez właściwy podmiot. Zgodnie z § 3 ust. 3 r.k.s.k., powołanie komisji konkursowej wszczyna postępowanie konkursowe. Rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą wyraźnie wiąże rozpoczęcie bytu postępowania konkursowego z chwilą powołania komisji. Wydawać by się mogło, że naturalną konsekwencją unieważnienia konkursu ofert, które kończy byt konkursu, jest także zakończenie działania komisji.

Wniosek taki byłby jednak przedwczesny wobec brzmienia § 16 r.k.s.k., który stanowi iż komisja konkursowa ulega rozwiązaniu z dniem nawiązania stosunku pracy albo zawarcia umowy cywilnoprawnej z kandydatem wybranym w drodze konkursu albo z osobą, o której mowa w art. 49 ust. 4 u.dz.l. Literalna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że powołana raz komisja działa, aż do zawarcia umowy z wyłonionym kandydatem. Jeżeli dojdzie do unieważnienia danego postępowania powołana wcześniej komisja prowadzi kolejne postępowania, aż do skutku.

Przedstawiona wykładnia § 16 r.k.s.k. kłóci się jednak z treścią § 8 ust. 2 i 3 r.k.s.k., zgodnie z którym wniosek o stwierdzenie nieważności postępowania konkursowego zgłasza się do właściwego podmiotu w terminie 14 dni od dnia wybrania przez komisję konkursową kandydata na stanowisko objęte konkursem. W przypadku stwierdzenia nieważności postępowania konkursowego właściwy podmiot ogłasza konkurs ponownie. Ponowne wszczęcie postępowania konkursowego następuje w terminie 2 miesięcy od dnia stwierdzenia nieważności postępowania konkursowego. W tym miejscu znów należy odwołać się do § 3 ust. 3 r.k.s.k., zgodnie z którym to powołanie komisji konkursowej wszczyna postępowanie konkursowe, a tym samym przeprowadzenie kolejnego postępowania po jego unieważnieniu oznacza konieczność ponownego powołania komisji konkursowej.

Wskazaną sprzeczność literalnego brzmienia przepisów można jednak wyeliminować odwołując się do wykładni systemowej i celowościowej wskazanych przepisów. Należy więc przyjąć, że § 16 r.k.s.k. ma zastosowanie do sytuacji, w której postępowanie konkursowe kończy się sukcesem, to jest zawarciem umowy z wybranym kandydatem, natomiast unieważnienie konkursu, o którym mowa w § 8 r.k.s.k. skutkuje również rozwiązaniem komisji.

Grzegorz Machulak, autor współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie

Odpowiedzi udzielono 30 lipca 2014 r.

\
Data publikacji: 31 lipca 2014 r.