Odpowiedź:
Zamawiający może zawrzeć umowę na okres 36 miesięcy, musi jednak w planach finansowych na kolejne lata zabezpieczyć środki na realizację danego zamówienia.

Uzasadnienie:
Możliwość zawarcia umowy na okres do 4 lat wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) - dalej u.p.z.p., która w treści art. 142 ust. 2 u.p.z.p. stanowi, iż zamawiający może zawrzeć umowę, której przedmiotem są świadczenia okresowe lub ciągłe, na okres dłuższy niż 4 lata, jeżeli wykonanie zamówienia w dłuższym okresie spowoduje oszczędności kosztów realizacji zamówienia w stosunku do okresu czteroletniego lub jest to uzasadnione zdolnościami płatniczymi zamawiającego lub zakresem planowanych nakładów oraz okresem niezbędnym do ich spłaty.
W art. 142 ust. 3 u.p.z.p. natomiast przywołanego artykułu czytamy, iż - jeżeli wartość zamówienia, o którym mowa w art. 142 ust. 2 u.p.z.p., jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 u.p.z.p., zamawiający, w terminie 3 dni od wszczęcia postępowania, zawiadamia Prezesa Urzędu o zamiarze zawarcia umowy na okres dłuższy niż 4 lata, podając uzasadnienie faktyczne i prawne.
Wobec powyższego wskazać należy iż jest możliwym zawarcie umowy na okres 36 miesięcy pod warunkiem, iż w kolejnych latach zostaną zabezpieczone środki na realizację danego zamówienia albowiem zaciągniecie zobowiązania bez zabezpieczenia środków stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Agata Baranowska

Odpowiedzi udzielono 27.01.2016 r.