Czy szpital może wystawić wsteczne "L4" z datą bieżącą dla pacjenta należącego do KRUS?
\\

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie

Czy szpital może wystawić wsteczne "L4" z datą bieżącą dla pacjenta należącego do KRUS?

Szpital zwrócił się do KRUS o zgodę na wystawienie zaświadczenia lekarskiego z datą wsteczną, z powodu pomyłki pisarskiej w dokumentacji zawierającej informację o dacie odbioru druku (powyżej 3 dni od wystawienia). KRUS stwierdza, że nie jest instytucją właściwą do wydania zgody i odsyła do ZUS. ZUS twierdzi, że pacjent jest ubezpieczony w ZUS i też o niczym nie zadecyduje.

Co w tej sytuacji może zrobić lekarz i pacjent, aby możliwe było wypłacenie zasiłku?

Odpowiedź:

Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres niezdolności do pracy przypadający po zakończeniu pobytu w zakładzie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Jedynie wyjątkowo zaświadczenie lekarskie może być wystawione wstecznie, ale na okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Nie ma natomiast możliwości wystawienia zaświadczenia za okres wsteczny, dłuższy niż 3 dni od daty wystawienia wskazanej w zaświadczeniu.

Jeżeli przy wypełnianiu dokumentów doszło do omyłki pisarskiej, to należy ją w sposób odpowiedni sprostować i poinformować o tym fakcie wszystkie podmioty, którym dokument został wydany, i postępować dalej tak, jak gdyby do omyłki nie doszło. Gdyby pomimo sprostowania omyłki pisarskiej w dokumentacji nie udało się uzyskać należnego zasiłku, wówczas ubezpieczony może wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku.

Uzasadnienie:

Z treści pytania wynika, iż pacjent pozostaje ubezpieczony w ZUS, w związku z czym kwestię uprawnienia do zasiłku należy badać na gruncie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159 z późn. zm.) – dalej u.ś.p.ch.m., i wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych. Zgodnie z art. 53 ust. 1 u.ś.p.ch.m., przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby są zaświadczenia lekarskie. Zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy oraz wzór urzędowy formularza zaświadczenia określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 229) – dalej r.w.z.l.

Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu (§ 4 ust. 1 r.w.z.l.). Zgodnie jednak z wyjątkiem wyrażonym w § 4 ust. 3 r.w.z.l. zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w zakładzie może być, na wniosek ubezpieczonego, wystawione także w terminie późniejszym. Oznacza to, że po zakończeniu hospitalizacji można wystawić zaświadczenie, stwierdzające, że w okresie poprzedzającym ubezpieczony przebywał w szpitalu.

Marta Bogusiak, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie

Odpowiedzi udzielono 27 sierpnia 2014 r.

\
Data publikacji: 28 sierpnia 2014 r.