Pielęgniarki oddziałowe i pielęgniarki zabiegowe pracują od 7.00 do 14.35. Czasami muszą zostać na dyżur nocny czy świąteczny.
Za dodatkowy dyżur pielęgniarki oddziałowe i zabiegowe chcą dzień wolny i go biorą.
Czy dodatkowo za święta i noce przysługuje im dodatek do wynagrodzenia?
Na podstawie art. 32j ust. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.; dalej jako u.z.o.z.) w związku z art. 1511 § 1-3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) za dyżur pełniony w nocy, a także w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, pracownikowi zakładu opieki zdrowotnej, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.
Skorzystanie przez pracownika z dnia wolnego po pracy na dyżurze medycznym jest konsekwencją przestrzegania przez pracodawcę zasad określonych w art. 32jb ust. 1-3 u.z.o.z., a więc konieczności udzielenia pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku dobowego lub 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego, a także maksymalnie 48-godzinnego (razem z czasem dyżurów) tygodnia pracy. W przypadku pracy na dyżurze medycznym, następujący po nim dzień wolny nie jest "wynagrodzeniem" czy jego "rekompensatą". Za pracę na dyżurze medycznym zawsze należy się pracownikowi dodatek do wynagrodzenia a nie dzień wolny, jak to ma miejsce w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1512 Kodeksu pracy).
Anna Gotkowska